Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
PKO BP, Pekao i Santander obsługują już prawie 20 mln rachunków osobistych

Na koniec III kw. 2024 r. banki ankietowane przez cashless.pl prawadziły prawie 39 mln kont osobistych, o ponad 900 tys. więcej niż rok wcześniej

Z danych zebranych przez cashless.pl wynika, że na koniec III kw. 2024 r. banki działające w Polsce prowadziły prawie 39 mln rachunków osobistych klientów indywidualnych (do okrągłej liczby zabrakło 43 tys. kont). W porównaniu z II kw. 2024 r. oznacza to wzrost o 285 tys. kont (+0,7 proc.), zaś w zestawieniu z III kw. ubiegłego roku o 935 tys.

Podana przez nas liczba rachunków jest mniejsza od statystyk np. banku centralnego. Z jego danych wynika, że na polskim rynku jest już ponad 50 mln kont (ta bariera została przekroczona w I półroczu 2023 r.). Różnica wynika z faktu, że na nasze ankiety nie odpowiadają niektóre banki komercyjne czy banki spółdzielcze z grupy BPS. Poza tym uwzględniamy tylko rachunki złotowe, zaś w danych NBP kryją się również konta walutowe.

Przeczytajcie także: Polska bankowość w liczbach zebranych przez cashless.pl. Podsumowanie II kw. 2024 roku

Najwięcej rachunków osobistych obsługuje PKO BP. Na koniec III kw. br. było to ponad 9,4 mln kont, o prawie 61 tys. więcej niż w poprzednim kwartale (+0,6 proc.) i o blisko 187 tys. więcej niż rok temu (+2 proc.). Bank Pekao obsługiwał 5,5 mln ROR-ów. W ciągu kwartału udało mu się zwiększyć ich liczbę o ponad 82 tys. (+1,5 proc.) i aż o 348 tys. w skali roku (+6,7 proc.). Podium zaś zamyka Santander z liczbą 4,7 mln kont na koniec III kw. br. To o ponad 66 tys. rachunków więcej niż II kw. tego roku (+1,4 proc.) i o 185 tys. więcej niż na koniec września 2023 r. (+4,1 proc.).

Oznacza to, że PKO, Pekao i Santander obsługują już prawie 20 mln rachunków osobistych, czyli niespełna połowę wszystkich kont prowadzonych przez banki, które odpowiedziały na naszą ankietę.

Przeczytajcie także: Karty zbliżeniowe stanowią już 98,4 proc. wszystkich wydanych na polskim rynku

Kilka banków zmniejszyło swój "rachunkowy stan posiadania". Najwięcej BNP Paribas, który na koniec III kw. br. prowadził prawie 1,8 mln rachunków, o ponad 106 tys. mniej niż w II kw. 2024 r. i o ponad 75 tys. mniej w porównaniu z wrześniem 2023 r. Natomiast Grupa SGB w ciągu kwartału straciła ponad 10 tys. rachunków, a Bank Pocztowy 4,2 tys. kont.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies