Aplikacja pozwala płacić telefonem za pomocą wirtualnej karty Visa wydawanej do rachunku prowadzonego w bankach Spółdzielczej Grupy Bankowej
W sklepie Google Play właśnie pojawił się Portfel SGB. To aplikacja płatnicza, pozwalająca na transakcje bezstykowe telefonem na podobnej zasadzie jak kartą zbliżeniową. W informacji na temat apki w markecie Google'a SGB pisze, że aby móc z niej korzystać, należy ściągnąć i zainstalować ją na smartfonie, a następnie udać się do oddziału swojego banku, aby zamówić cyfrową kartę Visa.
Moim zdaniem, taki proces aktywacji z góry skazuje to przedsięwzięcie na porażkę. Zmuszanie klientów przyzwyczajonych do załatwiania spraw przez internet, aby odwiedzili oddział banku, przypomina sprzedaż w sieci plików z muzyką, po które trzeba się pofatygować do księgarni. Rozumiem, że SGB ma specyficznych klientów, głównie z mniejszych miejscowości, dla których wizyta w placówce nie wiąże się z całodniową wyprawą. Jednak aktywacja karty w oddziale generalnie nie różni się mocno od płatności simcentrycznych, które popadły w niełaskę m.in. dlatego, że ich uruchomienie często wiązało się z koniecznością odwiedzenia salonu operatora telekomunikacyjnego. Jeśli SGB nie zmieni procesu aktywacji podobnie będzie z jego HCE.
Aplikacja Portfel SGB tak jak większość konkurencyjnych rozwiązań służących do HCE współpracuje z urządzeniami z systemem operacyjnym Android 4.4 i wyższym wyposażonymi w moduły NFC. Oprogramowanie wykorzystuje dane przechowywane w chmurze obliczeniowej, dzięki czemu nie trzeba mieć specjalnej karty SIM. Jak podaje SGB, jego portfel ma możliwość dokonywania transakcji także w trybie offline.
Połączenie z internetem konieczne jest jednak w momencie aktywacji cyfrowej karty oraz co kilka transakcji, by doszło do wymiany danych z systemem transakcyjnym banku. Płatności dokonuje się po odblokowaniu ekranu smartfona i zbliżeniu urządzenia do terminalu w sklepie.
Rozwiązanie, umożliwiające zaoferowanie bankom z grupy SGB płatności mobilnych HCE, dostarczyła zrzeszeniu spółka First Data Polska, ta sama, która pracowała przy tej technologii z Euro Bankiem, w którym działa to bardzo dobrze. Program pilotażowy projektu rozpoczął się w sierpniu w sześciu bankach spółdzielczych z Oławy, Koronowa, Włocławka, Koźminka, Torunia i Duszników. Skoro aplikacja trafiła do szerokiej dystrybucji, domniemywam, że próby zakończyły się powodzeniem i teraz wszyscy klienci mogą już korzystać z HCE.
Informację o tym, że Portfel SGB jest już w Google Play serwis Cashless otrzymał od jednego z czytelników. Dziękujemy.