Microsoft i PayPal proponują małym amerykańskim firmom prosty i tani sposób na przyjmowanie płatności kartami. Niestety bez technologii EMV
Podczas, gdy europejskie banki już dawno przeszły na technologię mikroprocesorową EMV w wydawnictwie kart, w USA nadal wprowadzane są rozwiązania dla kart zaopatrzonych wyłącznie w pasek magnetyczny.
Tak działa PayPal Here, który po podłączeniu do tableta z Windowsem – najlepiej Surface Pro 3 – przekształca go w terminal do przyjmowania płatności kartami, będący jednocześnie kasą zawierającą stany magazynowe i ceny sprzedawanych towarów. Na filmie (pod artykułem) widać, jak działają oba urządzenia, gdy się je połączy. Od transakcji pobierania jest 2,7-proc. prowizja (w promocji do 15 czerwca 1,9 proc.).
Przeczytaj także: Startują płatności HCE w Getinie
To ciekawe rozwiązanie, tyle że niezbyt bezpieczne. Dane z kart z paskiem są często wykradane (łatwo je zeskanować), by potem wykorzystać je do wyczyszczenia konta właściciela. Amerykanie brną w rozwój tej przestarzałej technologii, bo na ich rynku tego rodzaju karty ciągle stanowią znakomitą większość wszystkich wydanych przez banki plastików. Handel nie jest także zaopatrzony w dostateczną liczbę terminali obsługujących karty z chipem.
A powinien być, bo w październiku tego roku USA dołączą do krajów, w których zacznie obowiązywać zasada Liability Shift (w Polsce obowiązuje od 2005 r.). Polega ona na przeniesieniu odpowiedzialności za oszukańcze wykorzystanie karty płatniczej na wydawcę karty lub centrum rozliczeniowe obsługujące dany punkt usługowo-handlowy, który nie wdrożył technologii kart chipowych.
Przeczytaj także: Właściciele bankomatów chcą 5 zł od każdej wypłaty gotówki
Tymczasem amerykańskie EMV Migration Forum szacuje, że na koniec 2014 r. tylko 120 milionów z 1,2 mld kart znajdujących się w obiegu w USA posiadało chip EMV. Handel posiadał też zaledwie 4,5 mln terminali (na 12 mln), które były gotowe do przyjmowania płatności kartami z mikroprocesorem. Przypomnijmy, że na przykład w Polsce na koniec ubiegłego roku działało ok. 400 tys. POS-ów, z czego niemal wszystkie przystosowane są do technologii EMV.
Eksperci nie są zgodni, co do tego, ile amerykańskich kart i terminali będzie gotowych na EMV w październiku, w momencie wprowadzenia Liability Shift. Różne źródła podają natomiast, że do końca 2015 r. w USA od 30 do 50 proc. kart będzie zabezpieczonych chipem. Przyjmujących je terminali ma być od 25 proc. do 59 proc.