Samsung wspólnie z Mashreq Bank agresywnie promuje swojego Pay’a. Niestety na razie nie będzie tego robić w Polsce
Trzeba przyznać, że taka zachęta może sprawić, że z mobilnych płatności zaczną korzystać nawet najbardziej sceptycznie nastawieni do nowości klienci banku. Jak podaje nfcworld, Mashreq Bank działający w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Katarze, Kuwejcie i Egypcie, oferuje swoim klientom darmowe smartfony Samsung Galaxy S7.
Telefony z zainstalowaną na nich aplikacją Samsung Pay są rozdawane nowym klientom, którzy wystąpią o wydanie karty kredytowej w okresie tuż po udostępnieniu tej formy płatności. Z komunikatu wynika, że posiadacze kart otrzymują smartfony "na jakiś czas".
Dla tych z Was, którzy czekają na mobilne płatności od Samsunga w Polsce, mam niedobre wieści. Premiera Samsung Pay’a w naszym kraju, jeśli w ogóle nastąpi, prawdopodobnie zbiegnie się w czasie z urodzinami nowego Galaxy. Nowe flagowe modele smartfonów pokazywane są dwa, trzy razy do roku, na targach elektroniki w Las Vegas (tegoroczne są już za nami), na przełomie lutego i marca na MWC w Barcelonie oraz ewentualnie na IFA odbywających się latem w Berlinie.
Samsung ogłosił, że prawdopodobnie w Barcelonie S8 nie pokaże, co jest związane z wybuchającymi bateriami w Note 7 i koniecznością dokładnego zbadania premierowego modelu, by firma ponownie nie naraziła się miliardowe straty. Kiedy S8 będzie gotowy, nie wiadomo, ale moje źródła twierdzą, że nawet jeśliby ukazał się w kwietniu, to i tak Polska nie jest brana pod uwagę jako rynek, na którym warto uruchomić Samsung Pay w pierwszej połowie 2017 r. Wynika to z obecnej strategii koreańskiego koncernu, która oczywiście może się zmienić.
Warto przypomnieć, że Samsungowi dużo bardziej opłaca się promować swój cyfrowy portfel w krajach, gdzie jest niskie nasycenie terminalami zbliżeniowymi. Samsung Pay to bowiem jedyne póki co rozwiązanie wśród mobilnych płatności, które współpracuje z urządzeniami odczytującymi dane karty wyłącznie z paska magnetycznego. Wszystko dzięki technologii MST. W Polsce natomiast już ponad 80 proc. terminali to urządzenia zaopatrzone także w czytniki zbliżeniowe NFC.
Ponadto w naszym kraju jest już obecny Android Pay a w wielu bankach płatności HCE. W ciągu kilku najbliższych miesięcy lista banków oferujących tego rodzaju konkurencyjne płatności jeszcze się powiększy. Moim zdaniem im bardziej będzie zatem Samsung odkładał premierę swojego Pay’a w Polsce, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że ona w ogóle nastąpi.