Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
EBC: W Europie wciąż dominuje gotówka. Pojawia się w trzech czwartych przeprowadzanych transakcji

Jednej z przyczyn silnej pozycji gotówki bank centralny upatruje w niewystarczającej dostępności płatności zbliżeniowych

Europejski Bank Centralny opublikował raport "The use of cash by households in the euro area", w którym ujawnia wyniki ankiety dotyczącej wykorzystania gotówki, kart i innych instrumentów płatniczych używanych przez konsumentów strefy euro w 2016 r. Zebrane dane pokazują, że w Europie wciąż dominuje gotówka. Z jej udziałem zrealizowano w 2016 r. 79 proc. transakcji. Pod względem wartości udział banknotów lub monet stanowił 54 proc. zrealizowanych przez konsumentów płatności.

Przeczytajcie także: Zapłacić kurierom kartą wciąż nie jest łatwo

Z ankiety wynika także, że mężczyźni częściej używają gotówki niż kobiety, a starsi więcej niż młodsi. Autorzy raportu szacują, że drugim co do popularności instrumentem płatniczym w strefie euro w ubiegłym roku były karty. Zostały użyte w 19-proc. transakcji a wartość tych płatności stanowiła 39 proc. analizowanych wydatków gospodarstw domowych.

Jeśli wziąć pod uwagę liczbę transakcji, to gotówka najczęściej była wykorzystywana w krajach południowej strefy euro, a także w Niemczech, Austrii i Słowenii – co najmniej w 80 proc. wszystkich transakcji. Najrzadziej płacono w ten sposób w Holandii, Estonii i Finlandii. Gotówką przeprowadzono tam od 45 do 54 proc. transakcji. Największy udział gotówki pod względem wartości transakcji stwierdzono w 2016 r. w Grecji, na Cyprze oraz na Macie – aż 70 proc., a najmniejszy w krajach Beneluksu, Estonii, Francji i Finlandii – poniżej 33 proc.

Przeczytajcie także: Sejm uchwalił ustawę o split payment

Ciekawe w raporcie EBC jest to, że kiedy zapytano konsumentów, jaką formę płatności preferują, większość z nich wskazała karty. Tę sprzeczność między preferowaną a używaną metodą płatności autorzy raportu wyjaśniają w taki sposób, że blisko dwie trzecie wymienionych transakcji opiewało na kwoty poniżej 15 euro, a wykorzystywane w takich okazjach płatności zbliżeniowe nadal nie są powszechnie dostępne w wielu krajach.

EBC sugeruje zatem, że udział gotówki w handlu i usługach może się znacznie zmniejszyć, jeśli na badanych rynkach pojawi się odpowiednia infrastruktura i bardziej dostępne będą zbliżeniowe rozwiązania płatnicze takie jak bezstykowe karty i mobilne płatności np. Android Pay i Apple Pay.

Raport sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego w 2016 r. w krajach strefy euro. Ponad 65 tys. ankietowanych prowadziło dzienniki płatności, a ponad 28 tys. z nich wypełniło kwestionariusz, który był źródłem danych dla autorów dokumentu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies