Uwagi dotyczące planowanej działalności GFIN można przesyłać do 14 października 2018 r.
Na początku roku w tym tekście pisałem, że Financial Conduct Authority, brytyjski odpowiednik KNF myśli o stworzeniu globalnej piaskownicy dla fintechów, w której startupy finansowe mogłyby testować innowacyjne rozwiązania w kilku krajach równocześnie. Eksperci uważają bowiem, że tego typu rozwiązanie może znacznie skrócić czas potrzebny do tego, by nowe pomysły były realizowane od razu na wielu rynkach.
FCA ogłosił właśnie, że we współpracy z jedenastoma regulatorami finansowymi i innymi organizacjami, utworzy Global Financial Innovation Network (GFIN) - rodzaj globalnej piaskownicy. Jak czytam w komunikacie FCA, nowo powołana sieć ma wspomóc innowacyjne firmy w kontaktach z nadzorem w wielu krajach. Ma być też wykorzystywana do tworzenia zasad współpracy między regulatorami w zakresie zagadnień związanych z innowacjami.
Jednocześnie rozpoczęto konsultacje, w których organy regulacyjne z całego świata mają odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób i za pomocą jakich działań GFIN może osiągnąć założone cele. Zakłada się, że GFIN będzie spełniać trzy funkcje. Ma być siecią organów regulacyjnych, która poprawi współpracę i sprawi, że instytucje będą dzielić się doświadczeniami w zakresie innowacji. Ma być forum wspólnych działań politycznych i dyskusji. Ma także stworzyć warunki, w których będzie można testować rozwiązania transgraniczne.
Grupa robocza prosi zainteresowanych współpracą regulatorów rynków finansowych z całego świata, by przesyłali swoje wnioski i sugestie dotyczące GFIN do 14 października 2018 r.
Natomiast krajowa piaskownica została stworzona przez FCA w 2016 r. i do lutego 2018 r. skorzystało z niej 60 firm. Mogły one testować swoje usługi świadcząc je prawdziwym klientom, chociaż na określonych przed FCA warunkach i pod jego ścisłym nadzorem. Dzięki temu wdrażanie nowych rozwiązań kosztowało mniej i trwało krócej niż w innych krajach, gdzie na stworzenie piaskownicy regulacyjnej się nie zdecydowano.