Inwestujecie w pożyczki za pośrednictwem takich platform jak Mintos, Bondora czy eMonero? Zobaczcie jak wypełnić PIT za 2018 r.
Nieubłaganie zbliża się ostateczny termin wysłania do urzędów skarbowych PIT-ów za 2018 r. Jeśli w ubiegłym roku inwestowaliście w pożyczki czy kredyty za pośrednictwem platform internetowych, a nie jesteście pewni, w jaki sposób obliczyć podatek od osiągniętych w ten sposób zysków, przeczytajcie ten poradnik.
Redakcja Cashless poprosiła firmę Mintos, operatora jednej z dostępnych w sieci platform pośredniczących w inwestowniu w pożyczki, by podpowiedziała czytelnikom serwisu, jak powinni wypełnić zeznania podatkowe. Mintos to łotewski startup z sektora fintech założony w 2015 r. i zarządzający internetową platformą łączącą tych, którzy chcą inwestować w kredyty i pożyczki, z firmami z sektora pozabankowego, które ich udzielają. Dzięki platformie, każdy może uzyskać oprocentowanie wyższe niż na bankowych lokatach, a firmy pożyczkowe zwiększyć akcję kredytową.
– Łotewskie ustawodawstwo podatkowe nie przewiduje pobrania przez Mintos podatku od przychodu z odsetek od pożyczek, które to odsetki są wypłacane polskiemu rezydentowi podatkowemu, podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych nieprowadzącemu działalności gospodarczej – tłumaczy Maciej Hełmecki, dyrektor sprzedaży odpowiedzialny za rozwój Mintosa w Polsce. Dodaje, że podatek taki powinien zatem zostać rozliczony samodzielnie przez polskiego podatnika.
W zależności od formularza zeznania, przy pomocy którego podatnik dokonuje rozliczenia rocznego, podatek powinien być wykazany w zeznaniu:
• PIT 36 – w części M w przypadku uzyskiwania przez podatnika przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne";
• PIT 36L – w części K w przypadku uzyskiwania przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne";
• PIT 38 – w części E w przypadku uzyskiwania przez podatnika przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne";
• PIT 39 – w części E w przypadku uzyskiwania przez podatnika przychodu z odsetek zakwalifikowanego do źródła "kapitały pieniężne".
W tych formularzach podatnik powinien wykazać kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego odpowiadającą iloczynowi uzyskanego przychodu oraz wynikającej z ustawy stawki podatkowej w wysokości 19 proc.
W przypadku, gdy podatnik uzyskuje odsetki w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, wówczas przychód z tego tytułu dolicza do pozostałych przychodów uzyskiwanych ze źródła "pozarolnicza działalność gospodarcza" i dokonuje rozliczenia podatku dochodowego w zeznaniu właściwym dla wybranej przez siebie formy opodatkowania uzyskanych dochodów. – Jednocześnie, w takiej sytuacji podatnik uwzględnia przychód z otrzymanych odsetek dla potrzeb obliczenia zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego – wyjaśnia Maciej Hełmecki.
Przychód z tytułu odsetek od nabytej wierzytelności wynikającej z umowy pożyczki uzyskiwany przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych – polskiego rezydenta podatkowego podlega w Polsce opodatkowaniu według stawki podatku w wysokości 19 proc. Przychód taki podlega opodatkowaniu bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.
Warto też pamiętać, że przychód z tytułu odsetek może podlegać opodatkowaniu w państwie źródła odsetek, o ile ustawodawstwo podatkowe tego kraju przewiduje opodatkowanie takiego przychodu. Natomiast w przypadku, gdy przychód z tytułu odsetek uzyskiwany przez polskiego Inwestora za pośrednictwem internetowej platformy zostałby zakwalifikowany jako przychód z działalności gospodarczej, wówczas do rozliczenia podatkowego stosuje się zasady właściwe dla opodatkowania działalności gospodarczej wybrane przez konkretnego podatnika – inwestora.