Nowa prezes dołączy do zarządu fundacji 1 czerwca, a miesiąc później zastąpi na stanowisku szefa FPB Mieczysława Groszka
Biuro prasowe Fundacji Polska Bezgotówkowa poinformowało przed chwilą, że konkurs na prezesa tej instytucji wygrała Grażyna Ciurzyńska. W komunikacie podano, że do zarządu dołączy 1 czerwca, a miesiąc później przejmie stery od Mieczysława Groszka, dotychczasowego szefa fundacji.
W przesłanym do redakcji cashless.pl komunikacie, czytam też, że Grażyna Ciurzyńska od 25 lat związana jest z sektorem finansowym, w tym z rynkiem płatności bezgotówkowych. W przeszłości pracowała na stanowiskach kierowniczych m.in. w Powszechnym Banku Kredytowym, Kredyt Banku i BGŻ BNP Paribas (obecnie BNP Paribas). Odpowiadała za obszar działalności kartowej, współpracę z międzynarodowymi organizacjami płatniczymi oraz z dostawcami technologii bankowych, a także za wdrożenie innowacyjnych produktów i rozwiązań płatniczych. Była też członkinią Rady fundacji Polska Bezgotówkowa, prezydium Rady wydawców kart bankowych, a wcześniej prezydium Rady Cash Management działającej przy ZBP.
Pracowała na wyższych stanowiskach menadżerskich w obszarze biznesu korporacyjnego. Nadzorowała współpracę z klientami strategicznymi oraz tworzenie programów finansowania przedsiębiorstw. W obszarze detalicznym była odpowiedzialna za kreowanie strategii działalności detalicznej, polityki sprzedażowej i cenowej, a także zarządzanie siecią sprzedaży, projektowanie i wdrażanie produktów. Posiada doświadczenie w pracy w administracji rządowej oraz w zarządzaniu spółkami, w tym jako prezes i członek rad nadzorczych np. w PKO BP.
Nowa prezes jest absolwentką Wydziału Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Podyplomowego Studium Europejskiego Prawa Bankowego Instytutu Nauk Prawnych PAN. Przez wiele lat związana z pracą naukowo-dydaktyczną w Instytucie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Polska Bezgotówkowa to fundacja powołana do życia przez banki, organizacje płatnicze takie jak Mastercard i Visa oraz agentów rozliczeniowych (operatorzy terminali płatniczych) w 2017. Fundacja realizuje program rozwoju sieci akceptacji płatności elektronicznych m.in. w małych i średnich firmach. Przekazuje agentom rozliczeniowym środki na instalację terminali oraz rozliczane w nich transakcje bezgotówkowe. Firmy, które przez ostatnie 12 miesięcy nie przyjmowały płatności kartami, mogą otrzymać od FPB do trzech terminali płatniczych na rok za darmo.
Warto dodać, że kiedy w marcu media spekulowały, którzy kandydaci zostali zaproszeni na rozmowy przez Radę Fundacji, pojawiały sie takie nazwiska jak: Janusz Diemko, Tomasz Misiak, czy Adam Biedrzycki. Ciurzyńska miała więc silną konkurencję.
W lutym tego roku Polska Bezgotówkowa zaprezentowała rezultaty swojej działalności w 2020 r. Z danych instytucji wynika, że do 31 grudnia ubiegłego roku udało się jej podpisać 254,5 tys. umów z przedsiębiorcami, do których trafiło 356,3 tys. terminali płatniczych (10 lutego bieżącego roku było to już 367 tys. urządzeń). Terminale rozliczyły już 449 mln transakcji o łącznej wartości 24,1 mld zł. Wskaźnik aktywności terminali płatniczych w programie fundacji ukształtował się na poziomie 84 proc.