Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Liczba wpłatomatów wciąż rośnie, ale już nie tak szybko jak wcześniej. Na koniec marca było ich 8670

W ciągu kwartału liczba wpłatomatów wzrosła o 58

Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że w marcu na polskim rynku było 8670 wpłatomatów lub bankomatów z funkcją umożliwiającą deponowanie gotówki. To o 58 więcej maszyn niż w grudniu ubiegłego roku oraz o 321 więcej w porównaniu z końcem I kw. 2020 r.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już ponad 10 tys. bankomatów zbliżeniowych

W przeciwieństwie do bankomatów liczba wpłatomatów na polskim rynku cały czas rośnie. Można mieć jednak wrażenie, że w ostatnim czasie nieco wolniej, co potwierdzają dane z poprzednich kwartałów. Na przykład w IV kw. 2020 r. przybyło 80 wpłatomatów a w III kw. – aż 128. Jednak w I kw. ubiegłego roku sieci zwiększyły liczbę wpłatomatów o 46 urządzeń, co jest porównywalne z wynikiem tegorocznym. Wydaje się więc, że obecne spowolnienie może mieć charakter sezonowy.

Za wzrostem liczby wpłatomatów w Polsce stoją m.in. zmiany restrukturyzacyjne wprowadzane przez banki. Te coraz częściej eliminują obsługę gotówki w swoich oddziałach, wypychając ją do urządzeń automatycznych.

Przeczytajcie także: Dlaczego w Polsce nie ma Samsung Pay?

Największą sieć wpłatomatów w Polsce obsługuje Euronet – ma ich 3019 (o 11 więcej niż kwartał wcześniej). Na drugiej pozycji znajduje się sieć firmy IT Card, która liczy 2007 maszyn (o 20 mniej niż w grudniu 2020 r.). Dopiero na trzeciej pozycji znajduje się sieć należąca do banku, a więc PKO BP. Liczy ona 1162 wpłatomaty (o 23 więcej niż w grudniu 2020 r.). Poniżej szczegółowe dane.


KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies