Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Cashless Fintech Evening 2022 już za nami. Zobaczcie Mapę polskiego fintechu i poznajcie zdobywców nagród Cashless Fintech

Piąta edycja Mapy jest rekordowa pod względem liczby umieszczonych na niej fintechów

Wczoraj w gościnnych progach restauracji Flaming & Co na warszawskiej Saskiej Kępie odbyła się piąta edycja wydarzenia Cashless Fintech Evening, podczas którego zaprezentowaliśmy tegoroczną Mapę polskiego fintechu. To projekt zapoczątkowany w 2018 r. i gromadzący informacje o kilkuset firmach i projektach, składających się na polski fintech. Mapa polskiego fintechu 2022 jest rekordowa w porównaniu z poprzednimi edycjami, gdyż znalazło się na niej 299 fintechów. Tyle nie było jeszcze nigdy w dotychczasowej historii tego przedsięwzięcia. A Mapa polskiego fintechu 2022 wygląda tak. W wysokiej rozdzielczości znajduje się na s. 26 naszego raportu.

Podczas Cashless Fintech Evening zaprezentowaliśmy także kilka ciekawostek z badania przeprowadzonego przy pracy nad tegoroczną Mapą. Wszystkie te informacje znajdziecie w raporcie, który można pobrać ze strony cashless.pl. Wystarczy kliknąć w poniższy banner.

Wczoraj ogłosiliśmy także zdobywców tegorocznych nagród Cashless Fintech. Przypomnę, że o wyborze zdecydowała powołana przez cashless.pl kapituła. Jej praca podzielona była na trzy etapy. W pierwszym każdy z kilkudziesięciu członków tego gremium mógł zgłaszać kandydatów do tytułu. Następnie prezydium kapituły przeprowadziło weryfikację zgłoszonych kandydatów pod kątem zgodności z zasadami przyznawania nagród. Następnie zwycięzców wybrali członkowie kapituły w elektronicznym głosowaniu.

Przeczytajcie także: Bank Nowy rezygnuje z biometrii finger vein

W tym roku nagrody przyznano w sześciu kategoriach. W kategorii Insurtech Roku nominowane były: Bacca, Kiosk Polis, Quantee i Unext. A nagrodę zdobyła firma Quantee. Odebrał ją współzałożyciel spółki Mateusz Gintrowski, a nagrodę wręczyła redaktorka cashless.pl Ida Krzemińska-Albrycht.

Kolejna kategoria to Green Finance powered by green-news.pl. Do tej nagrody nominowano podmioty podejmujące działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Wśród nominowanych znalazły się: Autopay, BNP Paribas, Credit Agricole, ING, Mastercard, Pacific i Visa. A tytuł Green Finance przypadł firmie Autopay. Nagrodę odebrał Miłosz Kurzawski z zarządu spółki, a wręczała ją Justyna Piszczatowska, redaktor naczelna naszego siostrzanego serwisu green-news.pl, który był mecenasem nagrody oraz partnerem medialnym wczorajszego wydarzenia.

Trzecia kategoria to Projekt Fintech. W tym przypadku zgłaszano fintechowe przedsięwzięcia realizowane przez tradycyjne instytucje finansowe. Wśród nominowanych znalazły się: Aion Bank (z aplikacją dla klientów firmy Elzab), aplikacja App2U Europy Ubezpieczenia, BIK Hub Biura informacji Kredytowej, cyfrowy trwały nośnik KIR-u, terminal aplikacyjny ING oraz czek Blik dla uchodźców z Ukrainy, przygotowany przez Santander. Nagrodę zdobył Santander, a wręczył ją Bartosz Ciołkowski, dyrektor Mastercarda w Polsce. Nagrodę odebrali: Katarzyna Markowska oraz Łukasz Gabler z Santandera.

Kolejną kategorią nagród jest Fintech Future. Do tego wyróżnienia nominowano fintechy z największym potencjałem rozwojowym na najbliższą przyszłość. Wśród kandydatów znalazły się takie podmioty jak: Allegro Pay, Pacific, PayTree i Vodeno z usługą banking as a service. Nagrodę zdobyło Vodeno. Wręczył ją Igor Zacharjasz, dyrektor ds. innowacji na region Europy Środkowej i Wschodniej w Visa, a odebrał Krzysztof Czuba, dyrektor handlowy Vodeno.

W koronnej kategorii Fintech Roku (dla spółki, która w minionych 12 miesiącach odniosła największe sukcesy) wygrał Blik. Nagrodę wręczał Piotr Dziubak redaktor cashless.pl, a odebrał prezes Polskiego Standardu Płatności (operator Blika) Dariusz Mazurkiewicz. Konkurentami Blika do nagrody były: Donateo, Ramp i Softpos.

Ostatnią kategorią nagród była Osobowość Fintech, dla osoby, która w ostatnim czasie wywarła największy wpływ na rozwój fintechu w Polsce. Do nagrody zostali nominowani: Bartosz Berestecki, prezes Paytel, Magdalena Dziewguć, country managerka Google Cloud w Polsce, Joanna Erdman, wiceprezeska Polski Bezgotówkowej, Adrian Kurowski, country manager Visy w Polsce, Dariusz Mazurkiewicz z Blika i prezeska eService Joanna Seklecka. A tytuł Osobowość Fintech 2022 zdobyła Joanna Erdman.

W trakcie Cashless Fintech Evening odbył się także panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Uryniuka, w trakcie którego o najważniejszych wyzwaniach stojących przed branżą fintech w Polsce rozmawiali Joanna Erdman z Polski Bezgotówkowej, Joanna Seklecka z eService, Sebastian Ptak z Blue Media oraz Igor Zacharjasz z Visa.

Uczestnicy rozmowy zgodzili się, że najbliższe 12 miesięcy w polskiej branży finansowej będzie okresem trudniejszym niż ostatnie lata, a wpływ na to będą mieć m.in. rosnące stopy procentowe, szalejąca inflacja czy trudności ze znalezieniem finansowania, z czym spotkać się mogą startupy fintechowe. Jednocześnie jednak podkreślono, że podobnie jak w kryzysie zapoczątkowanym w 2008 r. tak i w tym spodziewanym, polska branża finansowa sobie poradzi.

Przeczytajcie także: Donateo nawiązało współpracę z Przelewy24

O najbardziej aktualnych tematach w świecie fintech redaktor naczelny casshless.pl Jacek Uryniuk rozmawiał z Bartoszem Ciołkowskim z Mastercarda.

A sekretarz redakcji Piotr Dziubak z Igorem Zacharjaszem z Visy.

Natomiast prezes fundacji Fintech Poland Paweł Widawski przedstawił fintechowe mapy z trzech wybranych rynków zagranicznych: Francji, Litwy i Ukrainy.

Wieczór zakończyła sesja networkingowa. Partnerami głównymi Cashless Fintech Evening oraz Mapy polskiego fintechu 2022 były firmy Mastercard i Visa, a partnerami wspierającymi firmy: IT Card, Stripe, PayU oraz BinarApps. Partnerem merytorycznym została fundacja Fintech Poland, a partnerem medialnym – serwis green-news.pl.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies