Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Rząd zamierza walczyć z cyberprzestępcami. Ruszyły prace nad ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej

Projekt miałby zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III lub IV kwartale tego roku

W zasadzie nie ma tygodnia, byśmy na cashless.pl nie alarmowali o nowych metodach oszustów, czy opisywali historie osób, które padły ofiarą cyberprzestępców. Wraz z rosnącą popularnością komunikacji elektronicznej, jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe sposoby wyłudzania danych lub włamań na konta, nie tylko bankowe.

Część tych problemów chce rozwiązać pion cyfryzacji w KPRM (ministerstwa już nie ma). W wykazie prac Rady Ministrów pojawiła się informacja, że Janusz Cieszyński, jeden z sekretarzy stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialny za cyfryzację, nadzoruje prace nad projektem ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej.

Przeczytajcie także: Wyłudzili 1,7 mln zł, podmieniając numery rachunków

Na razie to ramowe założenia, ale wynika z nich, że rząd chce dać odpór niektórym scamom, jak stosowanie bramek VoIP do podszywania się pod niektóre instytucje czy fałszywym SMS-om (smishing). W krótkim opisie powstającego projektu wskazano, że na telekomy nałożono by nowe obowiązki, co miałoby uchronić Polki i Polaków przed cyberatakami.

Firmy telekomunikacyjne miałyby blokować SMS-y, które będą wpisywały się we wzór wskazany przez CSIRT NASK (zespół zajmujący się cyberbezpieczeństwem). CSIRT miałby stworzyć coś na kształt rejestru ze wzorami podejrzanych wiadomości, a telekomy blokowałyby takie SMS-y.

Blokowane miałyby być także połączenia głosowe, które budziłyby wątpliwości, czyli zaistniałoby podejrzenie, że ktoś podszywa się pod inną osobę lub instytucję. – Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie prowadził wykaz numerów służących wyłącznie do odbierania połączeń głosowych – zapowiada pion cyfryzacji KPRM.

Przeczytajcie także: Polka planowała ułożyć sobie życie z "hiszpańskim wdowcem"

Jest też wątek poczty elektronicznej. Firmy obsługujące skrzynki mailowe dla podmiotów publicznych albo takie z co najmniej pół miliona użytkowników lub kont, miałyby zostać zobligowane do stosowania mechanizmu uwierzytelnienia poczty. Na razie nie doprecyzowano, w jaki sposób.

Według planów Rada Ministrów ma przyjąć projekt o nadużyciach w komunikacji elektronicznej w III lub IV kwartale 2022 roku.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies