Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
5 zasad bezpiecznego korzystania ze smartfonów

Gdy korzystacie z banku w telefonie, ważne byście pamiętali o kilku prostych regułach, dzięki którym wasze pieniądze będą bezpieczne

Dostawcy aplikacji nie spieszą się z likwidowaniem luk w zabezpieczeniach. Należący do Intela McAfee Labs poinformował ostatnio, że liczba złośliwego oprogramowania mobilnego tylko w IV kwartale 2014 r. wzrosła o 14 proc.

Przeczytaj także: 6 aplikacji bankowych, do których zalogować się najłatwiej

Eksperci podkreślają więc, że ważne by indywidualni użytkownicy urządzeń mobilnych przestrzegali pewnych zasad, dzięki którym sami zmniejszą ryzyko utraty danych z zainstalowanych na smartfonach aplikacji. To szczególnie istotne wtedy, gdy właściciel komórki korzysta z bankowości mobilnej.

Przeczytaj także: Oto 7 najciekawszych kart na polskim rynku

Przedstawiamy krótką listę zasad, o których warto pamiętać, używając nowoczesnych telefonów.


Korzystajcie tylko z zaufanych źródeł aplikacji

play and store

Należy pobierać aplikacje wyłącznie z zaufanych i sprawdzonych źródeł, takich jak App Store czy Google Play. To oczywiście nie gwarantuje bezpieczeństwa, ale w połączeniu z innymi działaniami jest solidną pierwszą linią obrony użytkownika. Unikajcie np. instalacji oprogramowania z linków, jakie otrzymacie SMS-em. Między innymi w taki sposób są dystrybuowane wirusy, służące do przechwytywania haseł jednorazowych do bankowości.


Czytajcie recenzje aplikacji

zezwolenia

Warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić, co recenzenci mówią o bezpieczeństwie danej aplikacji. To bardzo dobre źródło informacji, które może pomóc użytkownikom w ochronie ich danych.

Jeśli w internecie brakuje recenzji, należy uważnie sprawdzić, do jakich informacji na smartfonie czy tablecie aplikacja, którą chcecie zainstalować, żąda dostępu. Wiele z nich wymaga dostępu do informacji, których nie potrzebuje. Lepiej jest unikać udzielenia pozwolenia na dostęp do internetu, książki telefonicznej z kontaktami, kont skonfigurowanych na urządzeniu, ID abonenta, jego SMS-ów czy informacji o dokładnej lokalizacji.

Jeśli oprogramowanie mobilne żąda zbyt wiele, lepiej zrezygnować z jego instalacji lub poszukać alternatywnej aplikacji.


Aktywnie zarządzajcie hasłami

password manager

To może być problematyczne. Warto jednak poświęcić trochę czasu na utworzenie naprawdę mocnych haseł, do których nie należą bardzo popularne: „password” czy „1234567”. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby hasło do każdej aplikacji było inne – to minimalizuje ryzyko utraty danych. W zarządzaniu wieloma hasłami mogą pomóc specjalne aplikacje.


Korzystajcie tylko z zaufanych sieci

free wifi

Użytkownicy powinni korzystać z aplikacji na swoich urządzeniach mobilnych tylko wtedy, gdy połączeni są z zaufaną siecią Wi-Fi (np. domową lub w miejscu pracy). W smartfonach należy odznaczyć pole „Automatycznych połączeń w przyszłości”, byście zawsze byli świadomi, kiedy Wasze urządzenie jest podłączone do sieci poprzez Wi-Fi.


Rozważcie instalację oprogramowania zabezpieczającego

antyvir square

Urządzenia mobilne należy chronić tak samo jak komputery PC. Niezbędne jest zatem zainstalowanie rozwiązania zabezpieczającego, które zablokuje pobieranie ryzykownych aplikacji czy plików, skanuje pliki w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, blokuje wszelką niepożądaną zawartość, m.in. spam, wiadomości tekstowe ze złośliwą treścią, pozwala także zlokalizować zagubiony telefon.

Przeczytaj także: 7 najciekawszych kart na polskim rynku

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies