Gdy korzystacie z banku w telefonie, ważne byście pamiętali o kilku prostych regułach, dzięki którym wasze pieniądze będą bezpieczne
Dostawcy aplikacji nie spieszą się z likwidowaniem luk w zabezpieczeniach. Należący do Intela McAfee Labs poinformował ostatnio, że liczba złośliwego oprogramowania mobilnego tylko w IV kwartale 2014 r. wzrosła o 14 proc.
Przeczytaj także: 6 aplikacji bankowych, do których zalogować się najłatwiej
Eksperci podkreślają więc, że ważne by indywidualni użytkownicy urządzeń mobilnych przestrzegali pewnych zasad, dzięki którym sami zmniejszą ryzyko utraty danych z zainstalowanych na smartfonach aplikacji. To szczególnie istotne wtedy, gdy właściciel komórki korzysta z bankowości mobilnej.
Przeczytaj także: Oto 7 najciekawszych kart na polskim rynku
Przedstawiamy krótką listę zasad, o których warto pamiętać, używając nowoczesnych telefonów.
Korzystajcie tylko z zaufanych źródeł aplikacji
Należy pobierać aplikacje wyłącznie z zaufanych i sprawdzonych źródeł, takich jak App Store czy Google Play. To oczywiście nie gwarantuje bezpieczeństwa, ale w połączeniu z innymi działaniami jest solidną pierwszą linią obrony użytkownika. Unikajcie np. instalacji oprogramowania z linków, jakie otrzymacie SMS-em. Między innymi w taki sposób są dystrybuowane wirusy, służące do przechwytywania haseł jednorazowych do bankowości.
Czytajcie recenzje aplikacji
Warto poświęcić trochę czasu i sprawdzić, co recenzenci mówią o bezpieczeństwie danej aplikacji. To bardzo dobre źródło informacji, które może pomóc użytkownikom w ochronie ich danych.
Jeśli w internecie brakuje recenzji, należy uważnie sprawdzić, do jakich informacji na smartfonie czy tablecie aplikacja, którą chcecie zainstalować, żąda dostępu. Wiele z nich wymaga dostępu do informacji, których nie potrzebuje. Lepiej jest unikać udzielenia pozwolenia na dostęp do internetu, książki telefonicznej z kontaktami, kont skonfigurowanych na urządzeniu, ID abonenta, jego SMS-ów czy informacji o dokładnej lokalizacji.
Jeśli oprogramowanie mobilne żąda zbyt wiele, lepiej zrezygnować z jego instalacji lub poszukać alternatywnej aplikacji.
Aktywnie zarządzajcie hasłami
To może być problematyczne. Warto jednak poświęcić trochę czasu na utworzenie naprawdę mocnych haseł, do których nie należą bardzo popularne: „password” czy „1234567”. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby hasło do każdej aplikacji było inne – to minimalizuje ryzyko utraty danych. W zarządzaniu wieloma hasłami mogą pomóc specjalne aplikacje.
Korzystajcie tylko z zaufanych sieci
Użytkownicy powinni korzystać z aplikacji na swoich urządzeniach mobilnych tylko wtedy, gdy połączeni są z zaufaną siecią Wi-Fi (np. domową lub w miejscu pracy). W smartfonach należy odznaczyć pole „Automatycznych połączeń w przyszłości”, byście zawsze byli świadomi, kiedy Wasze urządzenie jest podłączone do sieci poprzez Wi-Fi.
Rozważcie instalację oprogramowania zabezpieczającego
Urządzenia mobilne należy chronić tak samo jak komputery PC. Niezbędne jest zatem zainstalowanie rozwiązania zabezpieczającego, które zablokuje pobieranie ryzykownych aplikacji czy plików, skanuje pliki w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, blokuje wszelką niepożądaną zawartość, m.in. spam, wiadomości tekstowe ze złośliwą treścią, pozwala także zlokalizować zagubiony telefon.
Przeczytaj także: 7 najciekawszych kart na polskim rynku