Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Największe sieci bankomatów w Polsce w III kw. Raport Cashless

Już niemal połowa bankomatów w Polsce należy do firm niezależnych od banków

Na koniec września bieżącego roku największą siecią bankomatową w Polsce pozostawał Euronet – dysponował 7147 bankomatami. Duża część tych urządzeń to maszyny zlokalizowane w placówkach współpracujących z Euronetem banków: Credit Agricole (389), Bank BPH (209), Alior Bank (195), mBank (141), Plus Bank (104) oraz kilku mniejszych instytucji z mniej niż setką urządzeń każdy (Bank Ochrony Środowiska, Deutsche Bank, Getin Bank i Idea Bank). Bankomaty Euronetu zniknęły już natomiast z placówek Raiffeisen Polbank, który obecnie obsługuje urządzenia we własnym zakresie.




IT Card, drugi co do wielkości niezależny operator bankomatów pod marką Planet Cash, posiadał we wrześniu ponad 2,2 tys. urządzeń, z których prawie połowa to urządzenia obsługiwane dla BGŻ BNP Paribas (506), ING Banku Śląskiego (365) oraz banków spółdzielczych w grupie BPS (43). Poza Euronetem i Planet Cash, niezależne od banków sieci bankomatów prowadzą jeszcze dwie firmy: Aplitt (dawne Towarzystwo Finansowe SKOK), które obsługuje łącznie ponad 800 urządzeń w ramach sieci Global Cash oraz SKOK24, a także najmniejszy operator Cardtronics Polska, który obsługuje bankomaty z logo Cash Zone.

Przeczytajcie także: Oto największe sieci wpłatomatów w Polsce

Co ciekawe, ten ostatni operator od dłuższego czasu miał niecałe 100 bankomatów zlokalizowanych m.in. na stacjach benzynowych Shell oraz w pasażach handlowych Czerwona Torebka. W minionym tygodniu firma opublikowała komunikat, w którym poinformowała o nawiązaniu współpracy z właśnie otwartym nowym Centrum Handlowym Posnania. Na koniec września sieć Cash Zone liczyła w Polsce 122 bankomaty. Łącznie operatorzy niezależni od banków mieli w III kw. już ponad 10,3 tys. urządzeń.

Przeczytajcie także: Z HCE korzysta już ponad 175 tys. klientów z Polski

Spośród banków największą siecią bankomatów dysponował oczywiście PKO BP – miał ich 3123. Na kolejnych pozycjach znalazł się bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi (2479), Pekao (1754), BZ WBK (1644) i SGB wraz z bankami zrzeszonymi – 1415 bankomatów. Pozostałe instytucje dysponowały sieciami liczącymi mniej niż tysiąc urządzeń. Przy okazji drobne wyjaśnienie – w moim raporcie o bankomatach w II kw. podałem, że na koniec czerwca było 22,8 tys. urządzeń. Jednakże w trakcie przygotowywania obecnego materiału okazało się, że dla SGB i BPS łączna liczba urządzeń została wówczas zawyżona o ok. 200 sztuk.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies