Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Rosja z pomocą UnionPay chce ominąć międzynarodowe sankcje finansowe

Narodowy schemat płatniczy Mir ma współpracować z chińskim UnionPay. To odpowiedź Putina na zachodnie sankcje gospodarcze nałożone na jego kraj w odpowiedzi za zajęcie Krymu

Rosja poważnie rozważa możliwość harmonizacji swojego schematu płatniczego Mir z chińskim systemem UnionPay – poinformował Reuters. Premier Dmitrij Miedwiediew miał o tym wspomnieć podczas wywiadu emitowanego w chińskiej telewizji rządowej. Jego zdaniem takie działanie zwiększy wiarygodność międzynarodowych rozliczeń finansowych Rosjan i zmniejszy uzależnienie rosyjskiej gospodarki od takich organizacji jak SWIFT.

Przeczytajcie także: Turcy stawiają na lokalny system kartowy

Rosyjskie władze liczą na to, że poprzez współpracę i np. wydawnie kart z logo obu organizacji czyli Mir z coraz częściej akceptowanym na świecie chińskim UnionPay ominą sankcje gospodarcze nałożone na nich przez Unię Europejską i USA w 2014 r. za zajęcie Krymu. W wyniku tej decyzji m.in. międzynarodowe organizacje płatnicze Visa i Mastercard zaprzestały obsługiwania kart wydanych przez niektóre rosyjskie banki. Dla prominentnych członków tamtejszych władz wprowadzono także utrudnienia wizowe.

Przeczytajcie także: Chińskie karty zaczynają rozpychać się na świecie

Rosyjski schemat płatniczy Mir został utworzony w 2015 r., przede wszystkim w reakcji na nałożone na Rosję sankcje gospodarcze. Od momentu wydania pierwszej karty Mir w grudniu 2015 r. krajowa sieć akceptacji stopniowo się powiększa o kolejne punkty handlowe i usługowe. W lipcu dołączyły do niej restauracje McDonald's a w sierpniu hipermarkety Auchan. Nadal jednak pozostaje problem akceptacji kart Mir poza granicami kraju. Ma go rozwiązać współpraca z UnionPay. Ze względu na Ukrainę, osobiście mam nadzieję, że łatwo im nie pójdzie.

Źródło: Finextra

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies