Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Ile punktów karnych dostaliście od drogówki? Nie pamiętacie? Od kwietnia sprawdzicie to w internecie 

Jest już projekt ustawy, która to umożliwi. Nowe przepisy zlikwidują też zmorę dostarczania do urzędów różnego rodzaju zaświadczeń, jednak nie wszystkich i najwcześniej za dwa lata

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od 1 kwietnia 2017 r. przez internet będziecie mogli sprawdzić, ile punktów karnych otrzymaliście od policji za naruszenie przepisów drogowych. Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie w sieci projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje taką możliwość.

Przeczytajcie także: Mandat od drogówki zapłacicie kartą po wykroczeniu

W uzasadnieniu projektu czytam, że informacja o przypisanej kierowcy łącznej liczbie punktów będzie udostępniana po uwierzytelnieniu osoby, której dane dotyczą, profilem zaufanym na ePUAP.

Nowelizacja zawiera także bardzo istotne propozycje zmian, które powinny znacznie uprościć ubieganie się o różnego rodzaju świadczenia, a przynajmniej ograniczyć towarzyszącą temu biurokrację. Ministerstwo proponuje, by urzędy rozpatrujące wnioski obywateli same uzyskiwały w odpowiednich rejestrach niezbędne w procedowaniu wniosków informacje, a nie wymagały dostarczania zaświadczeń od tych, którzy o pomoc zabiegają.

Przeczytajcie także: Terminale w urzędach: transakcji szybko przybywa

Propozycja dotyczy świadczeń rodzinnych, świadczeń w przypadku bezskutecznej egzekucji alimentów, Karty Dużej Rodziny oraz świadczeń wychowawczych, a także powiązanych z tym rejestrów: Systemu Informacji Oświatowej, Centralnego Wykazu Ubezpieczonych oraz ogólnopolskiego wykazu studentów.

Na to udogodnienie jednak przyjdzie Wam trochę poczekać - w projekcie zapisano, że ta część przepisów zaczęłaby obowiązywać dopiero po 24 miesiącach od dnia wejścia w życie nowej ustawy.

Projekt będący częścią rządowego programu Paperless/cashless trafi teraz do zaopiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, a także do konsultacji z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych.

Fot. Wydział Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies