Pierwsze próby zastosowania urządzeń do bezgotówkowych zbiórek datków pokazują, że organizacje charytatywne też muszą przygotować się na zmieniające się zwyczaje płatnicze w społeczeństwach
W sierpniu 2016 r. brytyjski wydawca kart Barclaycard, spółka należąca do grupy kapitałowej Barclays, uruchomiła program pilotażowy, w którym jedenastu organizacjom charytatywnym udostępniła puszki z terminalami obsługującym płatności bezstykowe. Za pomocą tych urządzeń można wpłacać datki za pomocą kart. Jak informuje serwis Finextra, pilotaż pokazał, że ludzie chętnie używają plastików, by wesprzeć organizacje charytatywne, a terminale mogą wkrótce zastąpić tradycyjne sposoby zbiórki pieniędzy.
Terminale kartowe w postaci puszek nosili wolontariusze, ale były także wystawiane przy kasach w sklepach. Urządzenia zaprojektowano w taki sposób, by przyjmowały datki wpłacane za pomocą bezstykowych kart (także z podaniem PIN) oraz smartfonów i wszelkiego rodzaju opasek i zegarków. W trakcie krótkiego pilotażu udało się zebrać ponad 20 tys. funtów. Odnotowano nawet jedną wpłatę w wysokości 1 tys. funtów.
Cytowana w informacji prasowej przedstawicielka firmy Barclaycard Payment Solutions powiedziała, że organizacje charytatywne uczestniczące w programie chwaliły urządzenia jako łatwe w obsłudze, dające się wykorzystać w różnych sytuacjach oraz bezpieczne dla wolontariuszy, co nie było takie oczywiste w przypadku zbierania gotówki.
Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii organizacje charytatywne otrzymują rocznie nawet 80 mln funtów mniej datków ze względu na to, że przyjmują tyko gotówkę. Z badań wynika, że czterech na dziesięciu Brytyjczyków przyznaje, iż ze względu na rosnącą popularność płatności elektronicznych nosi przy sobie zdecydowanie mniej monet i banknotów niż jeszcze trzy lata temu.
W Polsce puszki do datków z terminalami kartowymi wykorzystywane były między innymi przez ZHP i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Na przykład podczas ostatniej edycji finału WOŚP dzięki współpracy Mastercarda i Pekao wolontariusze byli wyposażeni w 300 terminali. Można ich było spotkać w 70 miastach. Były to jednak tradycyjne urządzenia w wersji mobilnej. Natomiast terminal skonstruowany specjalnie w celu zbierania datków niedawno zaprezentował w Warszawie producent Ingenico. Na razie nie był jeszcze wykorzystywany na polskiej ziemi. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.