Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
New York Times: to Koreańczycy od Kima stali za atakiem na KNF i polski sektor bankowy

Zdaniem gazety polskie instytucje padły ofiarą tej samej grupy przestępczej, która wykradła w ubiegłym roku 81 mln dolarów z banku w Bangladeszu

Z sensacyjnej publikacji NYT wynika, że w październiku 2016 r. hakerzy powiązani z Koreą Północną próbowali włamać się do polskich banków poprzez stronę Komisji Nadzoru Finansowego. Ostrzegli, że zamierzają w podobny sposób zaatakować ponad 100 organizacji na świecie. – Po analizie pozostawionych wtedy śladów eksperci do spraw bezpieczeństwa stwierdzili, że na liście celów znajdują się takie instytucje jak Bank Światowy, Europejski Bank Centralny czy duże amerykańskie banki z Bank of America włącznie – donosi New York Times.

Przeczytajcie także: Cyberatak na KNF – wszczęto śledztwo

Dziennik twierdzi, że chociaż niektóre z polskich banków połknęły przynętę hakerów, to złośliwe oprogramowanie zostało wykryte stosunkowo wcześnie i nie ma dowodów na to, że z kont klientów zniknęły oszczędności. Amerykańscy dziennikarze podkreślają także, że kod z wirusem wyśledzono w systemach przeszło 20 polskich banków, a główną intencją grupy przestępczej nie jest kradzież pieniędzy, a zablokowanie stron instytucji w krajach postrzeganych jako wrogie wobec reżimu, z którym prawdopodobnie powiązani są hakerzy.

Przeczytajcie także: KNF zbuduje swoją nową stronę internetową

Jak donosi NYT, według ekspertów firmy Symantec, grupa która zaatakowała polskie banki, stoi także za ubiegłoroczną kradzieżą 81 mln dolarów z banku centralnego Bangladeszu czy za atakiem na serwery Sony w 2014 r.

O ataku na KNF pisał w Cashless Jacek Uryniuk. Przypomnę tylko, że Komisja padła ofiarą najgłośniejszego w ostatnim czasie cyberataku na instytucje finansowe w Polsce. Na początku 2017 r. wyszło na jaw, że strona internetowa tej instytucji została zhakowana i zarażała złośliwym oprogramowaniem komputery odwiedzających ją internautów w tym pracowników banków. To, że KNF dystrybuuje malware, wykryły służby bezpieczeństwa banków komercyjnych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies