Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Polska ma być w czołówce państw wspierających innowacyjność. Zakończył się kongres Impact’ 2017 

Rząd zaproponuje innowatorom ulgi podatkowe. W 2018 r. będzie można odpisać nawet 100 proc. środków wydatkowanych na badania i rozwój. W 2020 r. w Polsce ruszy sieć 5G

W czwartek w Krakowie zakończył się kongres Impact 2017. Zapowiadając to wydarzenie napisałem, że będzie to festiwal innowacyjności. Tak też się stało - mimo, że pierwszy dzień obrad zdominowali politycy, (przemawiali wicepremierzy Gowin, Morawiecki oraz Gliński, a także premier Beata Szydło), to zdarzało się, że także z ich ust padały interesujące obietnice.

Otwierający Kongres wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział na przykład, że rząd przeznaczy nowe fundusze inwestycyjne na rozwój innowacyjności. Dzięki nim Polska ma się znaleźć w czołówce państw wspierających badania i rozwój. Gowin powiedział, że przedsiębiorstwa już w przyszłym roku mogą liczyć nawet na 100-proc. ulgi podatkowe, czyli od podatku będą mogły odliczyć każdą złotówkę wydaną na innowacje tworzone we współpracy z naukowcami. Obecnie wysokość odpisu podatkowego zależy od skali biznesu i wynosi 30 proc. dla dużych firm oraz 50 proc. dla małych i średnich.

Przeczytajcie także: Zbliża się festiwal innowacji

Z kolei Ministerstwo Nauki pracuje nad programem Infostrateg, w ramach którego rząd przeznaczy 1 mld zł na wsparcie innowacyjności np. w obszarze technologii informacyjnych i telekomunikacji. W tym kontekście ciekawie brzmią obietnice Tima Höttgesa szefa Deutsche Telekom, właściciela marki T-Mobile, który zapowiedział, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, w których powstanie sieć 5G. Chodzi o ultraszybki internet mobilny dający nowe możliwości wielu działom gospodarki, w tym także instytucjom finansowym.

Dzięki 5G klienci otrzymają zupełnie nowe doświadczenia np. w świecie mobilnych płatności. Höttges dodał, że w Krakowie w ramach działającego już Hub:Raum inkubatora dla startupów ruszy program Prototyping Hub dotyczący 5G ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania robotyki.

Przeczytajcie także: Idea Bank wprowadzi pożyczki społecznościowe

Do 2020 r. do sieci 5G ma być podłączone pierwsze polskie miasto. Realizacja tego ambitnego planu nie będzie możliwa bez zaangażowania publicznych środków. Szef DT zasugerował, że skoro pieniądze z programu Polska Cyfrowa nie zostały jeszcze do końca rozdysponowane, być może należałoby się zastanowić nad ich przeznaczeniem właśnie na budowę sieci 5G.

Także wczoraj Parlament Europejski przyjął rezolucję dotyczącą ultraszybkiego internetu 5G w UE. Wezwał kraje członkowskie do lepszej współpracy we wdrażaniu tej technologii. Z wyliczeń Komisji Europejskiej wynika, że dzięki temu we Wspólnocie może powstać 2,5 mln dodatkowych miejsc pracy.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies