Czeska spółka, w którą zdecydował się zainwestować Bank Śląski, działalność w Polsce ma rozpocząć w I poł. przyszłego roku
Inwestycję w Twisto ING sfinalizował na początku października 2017 roku, a o tym, że zamierza kooperować z tą spółką, mogliście dowiedzieć się już pod koniec sierpnia z tekstu, który znajdziecie tutaj. Inwestycja ma pozwolić bankowi z Polski na ekspansję w obszarze e-commerce, a to dzięki wprowadzeniu na rynek tzw. odroczonych płatności za zakupy internetowe w modelu "kup teraz, zapłać później". Podczas wczorajszej konferencji prasowej w Pradze założyciel i prezes czeskiego startupu Michal Smida zadeklarował, że jego spółka rozpocznie działalność w Polsce w II kw. 2018 roku. Zaprezentował też, w jaki sposób będzie można korzystać z oferowanego przez nią rozwiązania.
Twisto umożliwia krótkoterminowe kredytowanie zakupów internetowych dzięki wykorzystaniu analizy danych. Firma opracowała metodę szacowania zdolności kredytowej klienta w czasie rzeczywistym. Nazwano ją Nikita. Nie wykorzystuje ona tzw. twardych danych, takich jak numer Pesel czy informacje o aktualnej pracy lub poprzednim zatrudnieniu. Weryfikuje za to adres email, miejsce, z którego klient wykonuje transakcję, urządzenie, z którego korzysta, historię zakupów czy choćby dane z biura statystycznego – regionalne ujęcie struktury zarobków czy bezrobocia. Oczywiście zakładając konto na Twisto klient wypełnia też formularz, który dostarcza operatorowi usługi dodatkowych danych.
Jak zapewniają przedstawiciele Twisto, Nikita oferuje także liczne udogodnienia dla sklepów internetowych. Podejrzane transakcje czy wielokrotna zmiana adresu email używanego na tym samym urządzeniu – będą skutkowały odrzuceniem płatności. System sam uczy się na udanych i nieudanych transakcjach, pobiera coraz więcej informacji i dokonuje ich analizy. Oczywiście w przypadku braku płatności po stronie klienta, zastosowana zostanie standardowa procedura prawna, by można było odzyskać należność.
W Czechach, gdzie powstał startup Twisto, nadal istnieje spory problem z dostępem do uzyskania karty kredytowej – w szczególności przez osoby młode. Stąd już ponad 200 tysięcy użytkowników skorzystało przynajmniej raz z płatności Twisto. Czy w Polsce to rozwiązanie także będzie się cieszyło zainteresowaniem? Dużo w tej kwestii zależy też od ING. Bank inwestując w czeską spółkę chce zbudować kompleksową platformę dla e-commerce. Taki ekosystem dla sklepów internetowych pod marką ING będzie się składał z kilku elementów, a jednym z nich będzie właśnie nowa forma płatności Twisto.