Jako pierwszy możliwość rejestracji firmy w państwowej bazie przez bankowy serwis transakcyjny umożliwi PKO BP
PKO BP i Ministerstwo Rozwoju podpisały umowę o współpracy dotyczącą usługi zakładania działalności gospodarczej przez bankowość online. Jak podaje bank w komunikacie prasowym, dzięki temu wdrożeniu klient będzie mógł zarejestrować swoją nową firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przez wniosek złożony przez internet po zalogowaniu się na bankowe konto. Tak jak dotychczas trzeba będzie się rejestrować oddzielnie w urzędzie skarbowym czy ZUS. Natomiast złożenie odpowiedniego wniosku przez serwis iPKO pozwoli na jednoczesne otwarcie rachunku firmowego. Nowa funkcja ma zostać udostępniona klientom jeszcze w styczniu, ale konkretnej daty jej premiery bank nie podał.
Obecnie założenie firmy przez internet jest już możliwe za pośrednictwem strony CEIDG. PKO pisze w komunikacie, że z tego rozwiązania korzysta jednak niewielki odsetek młodych przedsiębiorców. Każdego dnia w Polsce rejestrowanych ma być ok. tysiąca nowych firm, a blisko 70 proc. z nich zakładana jest w trakcie osobistej wizyty przedsiębiorcy w urzędzie gminy lub dzielnicy. Zapewne dlatego, że aby złożyć wniosek przez stronę internetową CEIDG, trzeba mieć Profil Zaufany, czyli narzędzie umożliwiające potwierdzenie tożsamości w internetowych kontaktach z administracją państwową. PZ można już aktywować przez bankowość internetową kilku instytucji, ale jak dotąd zrobiło to tylko ok. 415 tys. osób.
By założyć firmę przez bankowość elektroniczną PKO, też trzeba będzie potwierdzić wniosek Profilem Zaufanym. W jaki sposób zatem nowe rozwiązanie ma ułatwić życie młodym przedsiębiorcom? Zdaniem przedstawicieli banku zaletą ich usługi będzie możliwość załatwienia wszystkiego w jednym miejscu, bez konieczności odwiedzania strony CEIDG. Przy tym właściciele firm, którzy jeszcze nie mają Profilu Zaufanego, przy okazji będą mogli go aktywować. Warto przypomnieć, że od 2018 r. także najmniejsze firmy będą musiały przesyłać do skarbówki tzw. Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb rozliczeń podatku VAT. JPK będzie musiał być podpisany np. Profilem Zaufanym. Narzędzie może więc być potrzebne osobom prowadzącym firmy a niekorzystającym z usług księgowej.