Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Co drugi mejl w Waszych skrzynkach to niebezpieczny spam

Cyberoszuści wzięli na celownik osoby zainteresowane trzęsieniem ziemi w Nepalu, wyborami prezydenckimi w Nigerii oraz olimpiadą w Rio de Janeiro

Z najnowszego raportu Kaspersky Lab – „Spam i phishing w II kwartale 2015 r.” – wynika, że w drugim kwartale 2015 r. w niechcianej korespondencji e-mail dominowały oszukańcze wiadomości związane z rzeczywistymi wydarzeniami.

Chociaż odsetek niechcianych wiadomości w ruchu e-mail zmniejszył się o 5,8 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego kwartału (z 59,2 proc. do 53,4 proc.) to w II kwartale 2015 r. znacznie umocnił się trend wykorzystywania globalnych wydarzeń w wiadomościach spamowych.

Przeczytaj także: ZBP chce, by banki zrezygnowały ze zdalnej aktywacji kont

Niektóre wysyłki zawierały fałszywe wiadomości proszące odbiorców o datki dla ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu. W innych masowych wiadomościach oszuści próbowali zwabić odbiorców sumą 2 milionów dolarów, którą nowo wybrany prezydent Nigerii był rzekomo gotowy przelać w ramach rekompensaty.

Kolejne wysyłki zawierały fałszywe powiadomienia o wygranej na loterii w postaci biletów na Igrzyska Olimpijskie w Brazylii w 2016 r., za pomocą których cyberprzestępcy chcieli skłonić odbiorców, aby przekazali oszustom swoje dane osobowe, rzekomo w celu odebrania „wygranej”.

Przeczytaj także: O tym, jak banki robią na złość hipsterom

Na szczycie rankingu szkodliwych programów przesyłanych za pośrednictwem poczty e-mail znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Jest to fałszywa strona internetowa, którą przestępcy wysyłają pocztą elektroniczną, a która imituje ważne powiadomienie pochodzące z banku, sklepu internetowego, czy autora używanego przez odbiorcę oprogramowania. Użytkownik podaje swoje dane osobiste, które są następnie przesyłane cyberprzestępcom.

Największym źródłem spamu nadal są Stany Zjednoczone (14,59 proc.) i Rosja (7,82 proc.). Na trzecim miejscu znalazły się Chiny, z których pochodziło 7,14 proc. globalnego spamu. Natomiast najczęściej atakowani są mieszkańcy Niemiec (19,59 proc.) i Wielka Brytania, lider rankingu w I kwartale 2015 r., (6,31 proc.).

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies