Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
ZBP chce, by banki zrezygnowały ze zdalnej aktywacji kont

Taka zmiana sposobu otwierania nowych rachunków ma być jedynym lekarstwem na ograniczenie procederu zakładania kont na słupy w internecie

To na razie nieoficjalne informacje. Związek Banków Polskich zdał sobie sprawę, że w inny sposób nie da się ograniczyć zjawiska otwierania rachunków na ludzi słupy a następnie wykorzystywania ich w celach przestępczych.

Szacuje się, że obecnie w całym sektorze za pośrednictwem zdalnej aktywacji rachunku poprzez przelew z innego banku, cyberprzestępcy otworzyli nawet 400 tys. kont na podstawione osoby. Rachunki te już są, bądź w każdej chwili mogą zostać wykorzystane przez oszustów.

Przeczytaj także: Aplikacje bankowe na celowniku hakerów

Z moich informacji wynika, że w związku z ogromną skalą tego zjawiska i nieskutecznymi innymi metodami jego ograniczenia ZBP podjął już decyzję o wydaniu rekomendacji dla banków członkowskich, zalecających rezygnację ze zdalnej aktywacji nowych kont przez przelew z innej instytucji.

Nie wiem, kiedy ta rekomendacja ma zostać ogłoszona, ale jej treść jest już gotowa i ma zostać upubliczniona z dwoma innymi dokumetami tego rodzaju. Wygląda więc na to, że ZBP jest zdeterminowany do tego, by problemu internetowych kont na słupy wreszcie się pozbyć.

Sposób zakładania rachunku poprzez przelew z innego banku i bez konieczności wymiany papierowych dokumentów jest dostępny na naszym rynku od kilku lat. Polega na tym, że klient wypełnia wniosek o nowe konto w internecie, a następnie na numer rachunku wskazany przez nowy bank przelewa niewielką kwotę ze swojego dotychczasowego konta.

W ten sposób nowy bank może zweryfikować wszystkie podane przez klienta informacje bez konieczności ściągania go oddziału, czy wymiany dokumentów kurierem. Z kolei klient może otworzyć nowy rachunek dosłownie w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Przeczytaj także: Tajne laboratorium MasterCarda już nie jest tajne

Niestety, takim procesem otwierania kont osobistych zainteresowali się również przestępcy. Przy niewielkim wysiłku i znajomości zasad socjotechniki udaje się im wyłudzic dane przypadkowych osób. W ten sposób zakładają rachunki. Następnie nakłaniają te osoby do przelania drobnej kwoty i aktywują je. Ofiara nie jest nawet świadoma, że ktoś założył na jej nazwisko konto osobiste.

Tak powstałe rachunki służą do otwierania kolejnych kont w innych bankach już bez udziału ofiary. Jeden nielegalnie otwarty rachunek może posłużyć do uruchomienia nawet kilkunastu innych. Takie konta służą do wyłudzania pożyczek i kredytów. Ofiarą tego procederu padają same banki oraz firmy pożyczkowe.

Ale rachunki zakładane na ludzi słupy służyć też mogą procederowi prania brudnych pieniędzy. Sprawą zainteresował się ponoć nawet Europejski Urząd Policji. I to interwencja Europolu prawdopodobnie zmotywowała ZBP do podjęcia decyzji o przygotowaniu najnowszej rekomendacji w sprawie otwierania rachunków.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies