Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Problemy banków Leszka Czarneckiego. Nocne posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej

Narodowy Bank Polski zadeklarował gotowość natychmiastowego wsparcia płynnościowego w celu zapewnienia obsługi zobowiązań wobec klientów banków - głosi komunikat KSF

Wczoraj wieczorem odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej zwołane w związku z sytuacją banków Getin i Idea należących do Leszka Czarneckiego. Brali w nim udział przedstawiciele: Narodowego Banku Polskiego, resortu finansów, Komisji Nadzoru Finansowego oraz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Dziś rano odbyła się konferencja prasowa, podczas którego członkowie KSF wielokrotnie zapewniali, że system bankowy w Polsce jest bezpieczny a instytucje na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów. Oznacza to, że wypłacają gotówkę na życzenie deponentów. Prezes NBP zapewnił, że Getin i Idea mogą liczyć na pomoc banku centralnego w razie problemów z płynnością.
Przeczytajcie także: Idea Bank na liście ostrzeżeń publicznych nadzoru
Członkowie KSF przypomnieli także, iż oszczędności deponentów na rachunkach bankowych wraz z odsetkami są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości równowartości 100 tys. euro. Zwrócono uwagę, że Getin oraz Idea są uczestnikami systemu gwarantowania depozytów.
- Wszystkie instytucje tworzące Komitet Stabilności Finansowej potwierdziły, że system finansowy jest stabilny. Jednocześnie prowadzą bieżący monitoring sytuacji i są gotowe do podjęcia niezbędnych działań wspierających stabilność systemu bankowego w ramach swoich kompetencji - zapewnił KSF.
Przeczytajcie także: Bankowcy w bankach już nie wystarczą

Przypomnę, że "Gazeta Wyborcza" napisała we wtorek w ubiegłym tygodniu, że w marcu 2018 r. ówczesny przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł - miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika. Leszek Czarnecki nagrał rozmowę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Co komunikat Komitetu Stabilności Finansowej ma oznaczać w praktyce? Moim zdaniem ma mieć wydźwięk uspokajający klientów banków w stylu spokojnie, Wasze pieniądze są bezpieczne, wszystko jest pod kontrolą, dokładnie obserwujemy co dzieje się w bankach Leszka Czarneckiego. Pytanie tylko czy rzeczywiście zwołanie Komitetu w niedzielę wieczorem i wydanie komunikatu przed godz. 2.00 w nocy nie wywoła skutku odwrotnego od zamierzonego? I czy klienci Getinu i Idei słysząc zapewnienia urzędników, że we wspomnianych bankach nie dzieje się nic złego, nie pomyślą, że jest odwrotnie.
Fot: Flickr/Narodowy Bank Polski
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies