Od dziś wszystkie zainteresowane szkoły mogą zgłaszać w Ministerstwie Cyfryzacji chęć przystąpienia do projektu mLegitymacja
mLegitymacja szkolna, tak samo jak papierowa wersja dokumentu, poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych przysługujących dzieciom i młodzieży zniżek, można używać jej także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie ulgowych biletów do kina.
Według resortu cyfryzacji to bezpieczne, trudne do podrobienia narzędzie umożliwiające weryfikację informacji, jakie obecnie znajdują się na papierowej legitymacji. Ma też takie zabezpieczenia jak hologram i animowana flaga. Dodatkowo, w przypadku wątpliwości, można wykorzystać aplikację
mWeryfikator, która sprawdzi nie tylko autentyczność dokumentu, ale także to czy nie został on zastrzeżony w szkole (w przypadku np. zgubienia telefonu).
Zdaniem ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego mLegitymacja nie tylko ułatwi życie uczniom, ale powinna też spodobać się rodzicom. – Ciężko będzie zostawić ją w domu. Powinna więc rozwiązać odwieczny rodzinny problem z zapominaniem dokumentów. Mało który młody człowiek nie pamięta przecież o zabraniu telefonu komórkowego. Co więcej, mLegitymację będzie można zainstalować w telefonie rodzica – stwierdził Zagórski.
Zainteresowane takim dokumentem szkoły muszą wypelnić formularz dostępny na stronie internetowej resortu cyfryzacji. Następnie podpisać z nim odpowiednie porozumienie i wreszcie przekazać dane potrzebne do uruchomienia systemu. Po dokonaniu tych formalności upoważnione przez szkołę osoby, otrzymają dostęp do portalu umożliwiającego wystawianie i obsługę mLegitymacji.
mLegitymacja to część aplikacji
mObywatel. Zapisane są w niej wszystkie dane, które można znaleźć w papierowym dokumencie: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, datę urodzenia, Pesel, adres zamieszkania, nazwę i adres szkoły. Aby ją zainstalować, trzeba posiadać telefon z systemem operacyjnym Android w wersji co najmniej 6.0.
Następna w kolejce do realizacji jest mLegitymacja
studencka. Na Politechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach trwa już jej pilotaż. Pytani przeze mnie znajomi rodzice dzieci szkolnych mieli jednak pewne obawy związane z takim elektronicznym dokumentem. Zastanawiali się, czy mLegitymacja będzie rzeczywiście honorowana np. przez kontrolerów PKP albo komunikacji miejskiej, "bo taka bez stempelka…".