Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
KNF ostrzega przed brexitem. Możliwe próby wyłudzeń i oszustw finansowych

Urząd przypomina też, że w przypadku twardego brexitu (bez umowy z UE) instytucje finansowe z brytyjską licencją nie będą mogły działać w Polsce

Komisja Nadzoru Finansowego w wydanym dziś komunikacie wyraźnie zaznacza, że "należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia działań o charakterze przestępczym, wykorzystujących nową sytuację wynikającą z brexitu". Nadzór finansowy wskazuje na ryzyko wyłudzeń danych klientów lub inwestorów czy przedstawiania fałszywych ofert handlowych.
Przeczytajcie także: Litwa rozdaje licencje na lewo i prawo
KNF podkreśla też, że klienci powinni otrzymać od firm z sektora finansowego szczegółowe informacje na temat skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, działań podjętych przez dany podmiot oraz przedstawienia praw klienta w kontekście brexitu. Urząd oczekuje, że "komunikacja z klientami będzie prowadzona w sposób jasny i zrozumiały, a podmioty nadzorowane udostępnią klientom adresy kontaktowe na potrzeby dalszych pytań".

– Każdą budzącą uzasadnione wątpliwości próbę kontaktu np. osobistego, telefonicznego, czy mailowego, zainicjowaną przez podmioty powołujące się na brexit, a dotyczącą usług finansowych, należy zweryfikować bezpośrednio z podmiotem rynku finansowego, z którym odbiorca usług finansowych podpisał umowę lub zamierza ją podpisać, wykorzystując do tego celu dane kontaktowe zamieszczone w umowie lub na stronie internetowej danego podmiotu – informuje KNF.
Przeczytajcie także: KNF ma dwa pierwsze wnioski o licencje na podstawie PSD II
Nadzór zwraca też uwagę, że jeśli dojdzie do twardego brexitu, z dniem 30 marca 2019 r. podmioty z Wielkiej Brytanii działające na rynku finansowym na podstawie dotychczasowych licencji lub zezwoleń udzielonych przez brytyjskie organy nadzoru (na podstawie tzw. jednolitego paszportu europejskiego) będą miały status podmiotów z kraju trzeciego. Będą one mogły prowadzić działalność na terytorium Polski dopiero po przejściu stosownego postępowania przed Komisją Nadzoru Finansowego.

Przypomnę, że w Polsce działają firmy świadczące m.in. usługi płatnicze, które korzystają z brytyjskich licencji np. Revolut czy Curve. Wiele tego typu firm uzyskało już zezwolenia na działalność w innych niż Wielka Brytania krajach Unii Europejskiej np. na Litwie (Revolut) czy w Niemczech (Curve).
KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies