Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego uruchomił centralny rejestr PSD II. Wszystkie instytucje w jednym miejscu

Według EBA celem jest zwiększenie przejrzystości rynku finansowego i zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) udostępnił właśnie centralny rejestr elektroniczny związany z dyrektywą o usługach płatniczych PSD II. Dostarcza on informacje na temat instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego oraz agentów oferujących usługi finansowe w całej UE.

Przeczytajcie także: Cashless Breakfast - przyszłość płatności ukształtuje się w tym roku

Rejestr jest dostępny na stronie internetowej urzędu (eba.europa.eu) w dwóch formach. Można użyć wyszukiwarki, by znaleźć odpowiednią firmę. Można też pobrać całą bazę danych, także w formacie dostosowanym do jej maszynowej analizy. Informacje zawarte w europejskim rejestrze są dostarczane przez krajowych regulatorów rynku finansowego, odzwierciedlają treść ich ewidencji i są przez nich aktualizowane co najmniej raz dziennie.

Dyrektor wykonawczy EBA Adam Farkas stwierdził, że jego urząd zapewnił za pomocą rejestru "bezpłatnie dostępne i wiarygodne źródło kluczowych informacji dla uczestników jednolitego rynku unijnego, które ułatwią działalność w ramach PSD II, wspierają świadczenie usług regulowanych w zakresie płatności i poprawiają przejrzystość informacji dla konsumentów".

Przeczytajcie także: Litwa rozdaje licencje na lewo i prawo

Rejestr elektroniczny pozwala każdemu sprawdzić tożsamość autoryzowanych instytucji płatniczych i instytucji pieniądza elektronicznego, dowiedzieć się, w jakim kraju mają główną siedzibę oraz licencję na działalność i gdzie funkcjonują w ramach tzw. jednolitego paszportu europejskiego.

Przypomnę – za pomocą dyrektywy PSD II wprowadzono wiele przepisów, których zadaniem jest zwiększenie konkurencyjności na rynku usług płatniczych. Dzięki niej tzw. podmioty trzecie np. firmy fintechowe, będą miały w ramach otwartego API zapewniony łatwiejszy dostęp do bankowych rachunków klientów, na przykład by inicjować transakcje w środowisku e-commerce.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies