Nowe karty ulegają biodegradacji dzięki specjalnej soli dodanej do materiału, z którego są wykonane
Ogromna liczba słomek, torebek i butelek PET – to tony plastiku, który zanieczyszcza środowisko. W portfelach są też, globalnie licząc, miliardy sztuk plastikowych kart płatniczych, które w pewnym momencie tracą ważność i trafiają na śmietnik. Proekologiczne rozwiązanie znalazła wywodząca się z Portugalii firma SIBS oferująca biodegradowalne karty, które można wykorzystać m.in. do płacenia.
SIBS działa w obszarze przetwarzania płatności i technologicznych usługach finansowych, zajmuje się także produkcją i personalizacją kart. Jak opisuje firma, biodegradowalność karty osiągnięto dzięki soli dodanej do materiału, z którego wykonana jest karta. Składnik ten w odpowiednich okolicznościach pomaga rozłożyć plastik. Firma sprawdziła to odpowiednimi testami określającymi beztlenową biodegradację materiałów z tworzyw sztucznych.
Karty produkowane przez SIBS mogą służyć nie tylko jako karty bankowe, ale również jako abonamentowe, identyfikatory w firmach, klucze do pokojów hotelowych czy wejściówki do obiektów sportowych. Portugalska firma podkreśla, że poważnie podchodzi do kwestii ochrony środowiska, dlatego od dłuższego czasu szukała metod produkcji bardziej ekologicznych kart. Jaka jest cena tego produktu w porównaniu z tradycyjnym "plastikiem", tego spółka na razie nie podała.
Firma SIBS rocznie produkuje 32 mln kart. Działa też w Polsce – jest większościowym udziałowcem spółki PayTel, będącej operatorem terminali płatniczych.