Bank należy do włoskiej grupy BFF, która świadczy usługi także m.in. w Hiszpanii i Niemczech
O tym, że na polskim rynku zadeiutuje nowy bank pod marką Facto, mogliście jako pierwsi przeczytać kilka dni temu w serwisie Cashless. Dziś włoska BFF Banking Group poinformowała oficjalnie, że otwiera oddział w Polsce pod nazwą Facto oraz wprowadza na rynek lokaty terminowe dostępne online. Bank działa w naszym kraju na podstawie tzw. paszportu europejskiego. Lokaty są gwarantowane przez włoski Fundusz Ochrony Depozytów Międzybankowych (tamtejszy odpowiednik Bankowego Funduszu Gwarancyjnego).
Bank oferuje tylko lokaty i jak mi powiedział jego szef w Polsce Krzysztof Kawalec, nie ma planów, by wprowadzić do oferty inne produkty bankowe np. karty płatnicze. Depozyt w banku mogą założyć klienci indywidualni oraz firmy. Cały proces odbywa się online i składa z kilku łatwych do przejścia etapów. Trzeba przekazać swoje dane, przesłać zdjęcie lub skan dokumentu tożsamości i podać numer rachunku w innym banku, w którym dane są takie same jak te przesłane do Facto. Bank nie ma aplikacji mobilnej, więc dostęp do serwisu jest możliwy tylko poprzez stronę internetową lokatafacto.pl.
Depozyty oprocentowane są na 4 proc. w skali roku przy wyborze lokaty na 5 lat. W przypadku krótszych okresów zapadalności oprocentowanie jest niższe np. 2 proc. na lokacie 3-miesięcznej, 2,2 proc. na 6-miesięcznej, 2,85 proc. na 12-miesięcznej, 3 proc. na 24-miesięcznej. Minimalna kwota depozytu to 5 tys. zł, maksymalna nie została określona. Władze banku liczą, że uda się im zebrać na depozytach 300 mln euro (ok. 1,3 mld zł) w ciągu kilku najbliższych lat.
Polska jest piątym europejskim rynkiem, na którym dostępne będą lokaty BFF Banking Group. Pozostałymi krajami są Włochy, Hiszpania, Niemcy oraz Holandia. Z działalnością depozytową pod marką Facto firma ruszyła w 2014 r. i od tego czasu na wszystkich wymienionych rynkach zebrała 2,3 mld euro, zakładając 23 tys. rachunków. Grupa BFF specjalizuje się w faktoringu i zarządzaniu wierzytelnościami na rynku medycznym i w sektorze samorządowym. W czerwcu 2016 r. przejęła działającą w tym samym obszarze i notowaną na GPW polska spółkę Magellan, którą później wycofała z parkietu.