Banki w Europie zarobią na tym ponad 21 mld euro. Ile z tego przypadnie instytucjom z Polski?
Visa Inc. oraz Visa Europe ogłosiły dzisiaj oficjalnie zamiar połączenia się w jeden organizm. Tym samym potwierdzono nieoficjalne informacje, które na rynku krążyły od dłuższego czasu. – Integracja i powstanie jednej organizacji o zasięgu światowym wzmocni nasz potencjał finansowy i skalę działania, co jest niezbędne do przyspieszonego rozwoju płatności nowej generacji w całej Europie. W rezultacie będziemy mogli dostarczać naszym klientom rozwiązania na światowym poziomie, a naszym pracownikom stworzyć bardzo interesujące możliwości rozwoju zawodowego – powiedział Nicolas Huss, prezes Visa Europe.
Visa Inc. zapłaci początkowo europejskim bankom, które są dziś w posiadaniu akcji Visa Europe, 16,5 mld euro w gotówce i akcjach oraz potencjalnie dodatkowe 4,7 mld euro w czwartą rocznicę od transakcji. Wypłata dodatkowych pieniędzy uzależniona będzie od realizacji celów strategicznych, zdefiniowanych w umowie kupna-sprzedaży. Łącznie Visa Inc. może więc zapłacić europejskim bankom 21,2 mld euro. Aby transakcja mogła być sfinalizowana potrzebne są zgody organów administracyjnych. Spodziewane są w III kwartale 2016 roku.
Pieniądze ze sprzedaży mają trafić do 3 tys. banków, proporcjonalnie do posiadanych przez nie udziałów w europejskiej Visie. Po latach mniejszych przychodów spowodowanych kryzysem i decyzjami nadzoru finansowego (np. w sprawie obniżenia interchange) banki wyczekują na ten zastrzyk gotówki jak kania dżdżu. Szacuje się, że 40 proc. tych środków trafi do brytyjskiego systemu bankowego. Nieźle zarobią też włoskie, hiszpańskie i francuskie instytucje.
Na razie nie wiadomo ile z tego trafi do banków z Polski. Biuro prasowe Visa Europe w Polsce napisało w odpowiedzi na pytanie Cashless w tej sprawie, że tego rodzaju informacje nie są podawane do publicznej wiadomości. W Polsce największym wydawcą kart Visa jest PKO BP. Z nieoficjalnych i niepotwierdzonych informacji wynika, że największy polski bank w wyniku transakcji sprzedaży akcji Visa Europe może zarobić 200 mln zł.
Na razie przejęcie Visa Europe spowodowało, że organizacja wstrzymała prace związane z wdrażaniem w kolejnych bankach swojego cyfrowego portfela V.me. Spekuluje się, że zostanie on zastąpiony przez globalny portfel Visa Checkout oferowany przez amerykańską Visa Inc. który wdrożono w lipcu 2014 roku Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. Do tego roku Visa Checkout ma być dostępna w kilku krajach Ameryki Południowej, np. w Argentynie, Chile, Peru, Brazylii, Kolumbii, a także w Meksyku, Nowej Zelandii, Południowej Afryce, Malezji, Hong Kongu czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.