Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Polska Bezgotówkowa zaprasza na kongres. Zobaczcie, co się będzie działo

Kongres poświęcony rozwojowi płatności elektronicznych i nowoczesnych usług finansowych odbędzie się już w przyszłym tygodniu

8 i 9 czerwca bieżącego roku w Warszawie odbędzie się organizowany m.in. przez fundację Polska Bezgotówkowa kongres poświęcony m.in. rozwojowi nowoczesnych instrumentów płatniczych. W programie znalazło się wiele prezentacji oraz paneli, które mogą zainteresować czytelników cashless.pl. Oto te, na które szczególnie chciałbym zwrócić Waszą uwagę.

Pierwszego dnia o godz. 9.30 podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski przedstawi założenia projektu "Podatnik Bezgotówkowy". To szereg działań, które mają zachęcać m.in. przedsiębiorców do przechodzenia na elektroniczne płatności. Wystąpienie przedstawiciela MF może być o tyle ciekawe, że nastąpi bezpośrednio po wykładzie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, który od dłuższego czasu, jakby w opozycji do działań resortu finansów, podkreśla konieczność obrony gotówki w gospodarce.

Zapewne w podobnym duchu pewnego rodzaju rywalizacji dwóch różnych podejść do rozwoju gotówki i "bezgotówki" przebiegać będzie panel dyskusyjny pt. "Rola gotówki i bezgotówkowych instrumentów płatniczych we współczesnej gospodarce". Panel rozpocznie się o godz. 10.45, a prowadzić go będzie Robert Midura, dyrektor regionalny Euronetu. W dyskusji wezmą udział Krzysztof Kowalczyk, zastępca dyrektora Departamentu emisyjno-skarbcowego w NBP, oraz Jakub Kiwior z Visy, występujący w tym wypadku w roli przewodniczącego Rady Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Przeczytajcie także: Jest projekt ustawy o obowiązku akceptacji gotówki

Przypomnę, że niedawno do Sejmu trafił projekt ustawy, w którym na każdego przedsiębiorcę nakładany jest obowiązek przyjmowania płatności gotówką. W projekcie jak na razie nie znalazł miejsca postulat Polski Bezgotówkowej, by zapewnić równouprawnienie różnych metod płatności i aby przedsiębiorcy mieli obowiązek akceptacji również płatności elektronicznych.

Z kolei o godz. 12.45 Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Polsce Bezgotówkowej, oraz jej wiceprezes Paweł Widawski przedstawią nowe przedsięwzięcie edukacyjne fundacji, czyli portal dla konsumentów. Głównym zadaniem nowego serwisu jest redukcja wykluczenia płatniczego i finansowego różnych grup klientów. Natomiast o 13.25 rozpocznie się dyskusja panelowa na temat nowoczesnych usług oferowanych przez agentów rozliczeniowych. Będzie m.in. o terminalach aplikacyjnych na smartfony. Dyskusję poprowadzi Daria Auguścik, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Mastercardzie, wschodząca gwiazda branży płatniczej 2021 w rankingu cashless.pl.

O godz. 14.40 Paweł Widawski poprowadzi dyskusję na temat zdecentralizowanych finansów oraz cyfrowych walut banku centralnego. W tym temacie ostatnie sporo się dzieje. NBP wciąż nie widzi potrzeby wprowadzania takiego rozwiązania w Polsce, ale ostatnio złagodził swoje stanowisko w tej sprawie i stwierdził, że niewykluczone, iż w przyszłości cyfrowy złoty może mieć uzasadnienie. Później Widawski wraz z Pawłem Bułgarynem, zastępcą dyrektora Departamentu zarządzania strategicznego w MF, będą rozmawiać o wyzwaniach prawno-regulacyjnych związanych z powstawaniem innowacji finansowych. Panel poprowadzi Jan Byrski, partner w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Przeczytajcie także: NBP łagodzi stanowisko wobec cyfrowego złotego

Drugi dzień kongresu rozpocznie się o godz. 9.20 debatą na temat aktywizacji samorządów i instytucji publicznych w promocji obrotu bezgotówkowego. Dyskusję poprowadzi wiceprezes Polski Bezgotówkowej Zbigniew Wiśniewski. W rozmowie wezmą udział: Bartosz Berestecki, prezes spółki PayTel, wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek oraz Dominik Wójcicki, dyrektor Departamentu gospodarki elektronicznej w resorcie rozwoju. Bezpośrednio po tej debacie odbędzie się panel prowadzony przez prezesa Polski Bezgotówkowej Mieczysława Groszka na temat płatności bezgotówkowych w kościołach.

Wreszcie o godz. 14 rozpocznie się, zapowiadająca się interesująco, dyskusja na temat tzw. wpływu cashless moment (okresu dużego wzrostu popularności instrumentów bezgotówkowych) na działania marketingowe prowadzone przez uczestników rynku płatniczego. Rozmowę poprowadzi Anna Spychalska-Grzeszek, a jej uczestnikami będą Marta Czartoryska-Żak, dyrektor marketingu i płatności Polskich ePłatności, oraz Jerzy Hołub, dyrektor marketingu w polskim oddziale Mastercarda.

Cashless Congress odbędzie się 8-9 czerwca w Crowne Plaza przy rondzie Daszyńskiego 2 w Warszawie.

Fot. Wikipedia/Panek, CCA 4.0

KATEGORIA
PATRONATY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies