Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
KNF: Cinkciarz nie wystąpił o zezwolenie na utworzenie banku, a nawet jeśli to zrobi, proces będzie skomplikowany

To odpowiedź nadzoru na wczorajsze oświadczenie Cinkciarza, w którym spółka sugeruje, że może szybko otrzymać licencję bankową, a środki klientów zostaną objęte gwarancjami państwowymi

Na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego pojawiło się przed chwilą oświadczenie będące reakcją na wczorajszy komunikat Cinkciarza. KNF informuje w swoim piśmie, że ani Cinkciarz, ani żadna spółka z jego grupy nie wystąpiła dotąd o zezwolenie na działanie w charakterze banku.

Przeczytajcie także: Wkrótce premiera czwartej edycji Rankingu 100 największych, polskich firm branży płatniczej

– Sugerowanie przez Cinkciarz.pl "uzyskania licencji bankowej w możliwie najkrótszym czasie" w sytuacji, kiedy proces ten nie został nawet rozpoczęty, może wprowadzać odbiorców takiego komunikatu w błąd, zarówno co do czasu trwania wspomnianego procesu, jak i jego wyniku, gdyż powodzenie tego procesu uzależnione jest od oceny przez KNF szeregu przesłanek ustawowych związanych zarówno z założycielem, jak i tworzonym przez niego bankiem – czytam w oświadczeniu KNF.

Przypomnę, że wczoraj Cinkciarz rozesłał do mediów informację prasową, w której informuje o planowanym przekształceniu w spółkę akcyjną i że dokumenty w tej sprawie są w trakcie przygotowania. Jednocześnie podano, że firma planuje wystąpić o licencję bankową, co pozwoli objąć depozyty jego klientów ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Cinkciarz zaapelował też do klientów, by powstrzymali się od działań, które mogą utrudnić przywracanie firmy do normalnego trybu działania, a więc żeby np. nie składali wniosków do sądów o zabezpieczenie pieniędzy na rachunkach Cinkciarza jako zabezpieczenia wypłat należności.

Przeczytajcie także: NBP na temat biometrii behawioralnej

W dzisiejszym oświadczeniu KNF podkreśla, że spółka zarządzająca jednym z największych w Polsce kantorów internetowych nie wystąpiła o licencję bankową, a nawet jeśli to zrobi, proces udzielenia takiej zgody jest bardzo złożony. Można się domyślać, że nadzór sugeruje, iż proces ten będzie długotrwały. Najpierw przeprowadzana jest ocena sytuacji finansowej założyciela banku. Nadzór sprawdza m.in., czy spełnia on wymogi kapitałowe (obecnie to co najmniej 5 mln euro). Uzyskanie samej licencji bankowej to jednak dopiero początek, bo oddzielne zezwolenie wydawane jest na rozpoczęcie działalności operacyjnej przez instytucję, która licencją może się już pochwalić.

– Dodatkowo należy zwrócić uwagę na obowiązki spoczywające na utworzonym banku, w zakresie wnoszenia składek na rzecz BFG; wspomniane obowiązki wynikają z ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów i przymusowej restrukturyzacji i powstają z dniem rozpoczęcia działalności przez bank – kończy swoje oświadczenie KNF. Więcej na temat problemów Cinkciarza i działań organów państwa wobec tej spółki możecie przeczytać w tekście CBŚP w siedzibie Cinkciarza w Zielonej Górze.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KNF, CINKCIARZ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies