Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Cashless Fintech Live. Oto zdobywcy tegorocznych fintechowych nagród cashless.pl

W tym roku nagrody przyznaliśmy w pięciu kategoriach

W miniony czwartek w serwisie cashless.pl oraz w mediach społecznościowych mogliście oglądać Cashless Fintech Live. Nagranie wciąż jest dostępne na kanale cashless.pl na YouTube, możecie go także posłuchać w serwisach Spotify i Apple Podcasts. Tu zapraszam natomiast na relację tekstową z wydarzenia.

W trakcie programu zaprezentowaliśmy Mapę polskiego fintechu 2021. To już czwarta edycja projektu zapoczątkowanego w 2018 r. W tym roku Mapa okazała się pod kilkoma względami rekordowa. Między innymi dlatego, że znalazło się na niej rekordowo dużo fintechów (ponad 270), podzielonych na kilkanaście kategorii. Raport, w którym oprócz Mapy znalazły się także m.in. wyniki badania przeprowadzonego przy okazji pracy nad tym zestawieniem, znajdziecie tutaj.

W czasie Cashless Fintech Live odbył się także panel dyskusyjny pt. Fintech a sprawa polska. Zaproszeni gości poruszali różne aspekty dotyczące rozwoju branży w Polsce. Monika Król, wiceprezes Polskiego Standardu Płatności (operator Blika), podkreśliła, że Blik planuje wyjście za granicę, i to nie tylko poprzez rozszerzenie sieci akceptacji na zagraniczne platformy e-commerce. Spółka prowadzi rozmowy na temat możliwości zaoferowania usług także w aplikacjach banków zagranicznych, w pierwszej kolejności w naszej części Europy.

Przeczytajcie także: Tak wygląda Mapa polskiego fintechu 2021

Z kolei Evgeny Chamtonau, prezes i współzałożyciel fintechu Spoko, powiedział, że decyzja o zlokalizowaniu centrum rozwojowego startupu w Polsce była jedną z najlepszych, jaką można było podjąć. Dzięki temu firma mogła szybko zwiększyć skalę swojego działania dzięki obsłudze Ukraińców przybywających do Polski do pracy (Spoko specjalizuje się w przekazach pieniężnych). Mogła też rozwinąć swój produkt, który teraz oferowany jest w kilkudziesięciu krajach świata.

Natomiast Jakub Czerwiński, wiceprezes Adyen w Europie Środkowej i Wschodniej, mówił o szybkim tempie rozwoju fintechu w Polsce, czego przejawem jest m.in. rekordowa liczba firm na tegorocznej Mapie polskiego fintechu. Jego zdaniem w ostatnim czasie zmieniło się w Polsce postrzeganie nowoczesnych rozwiązań finansowych, w tym płatniczych, a wygodne płatności są uważane za wartość dodaną. Stąd wiele nowych pomysłów biznesowych pojawiających się w tym obszarze.

Wreszcie Igor Zacharjasz, szef Studia Innowacji Visy w Warszawie, stwierdził, że działalność kierowanego przez niego Studia tłumaczy, dlaczego polscy konsumenci tak szybko przyswajają nowoczesne usługi finansowe. Jego zdaniem klienci instytucji finansowych nad Wisłą potrafią dość jasno mówić o swoich potrzebach. Jeśli umiejętnie wykorzysta się tę wiedzę, a następnie przygotuje produkt czy usługę wychodzącą naprzeciw tym potrzebom, szybko stają się one popularne.

Cashless Fintech Live odbywał się w formule hybrydowej, co znaczy, że część ekspertów mogliśmy zaprosić do studia. Wśród nich był Aleksander Naganowski, wiceprezes Mastercarda odpowiedzialny za rozwój biznesu cyfrowego. Pytany o bezpieczeństwo pieniędzy klientów obsługiwanych przez fintechy powiedział, że odpowiedni standard jest gwarantowany przez proces licencyjny, który każdy fintech musi przejść. Ponadto wiele z firm oferujących nowoczesne technologie finansowe kooperuje z dużymi organizacjami, wprowadzając do swoich serwisów rozwiązania przetestowane i sprawdzone już wcześniej.

Przeczytajcie także: mBank kończy współpracę z Miles & More

Wśród gości zaproszonych do studia znalazł się także Sebastian Geldner, regionalny dyrektor rozwoju biznesu w Visie. Mówił m.in. o tym, że w wielu sferach działalności, a więc np. w obszarze regulacyjnym czy w kontaktach z korporacjami, np. organizacjami płatniczymi, fintechy mają przed sobą te same wyzwania, niezależnie od swojej wielkości. Jednak mniejsze podmioty mają o wiele skromniejsze zasoby do tego, by z takimi wyzwaniami sobie poradzić, a organizacja taka jak Visa może im w przejściu tych procesów pomóc.

Podczas Cashless Fintech Live ogłosiliśmy także zwycięzców fintechowych nagród cashless.pl. A zostali nimi: w kategorii Insurtech Roku – Telemedico, w kategorii Projekt Fintech – Bank Pekao z jego procesem zakładania konta na selfie, w kategorii Fintech Future – spółka PayEye, w kategorii Osobowość Fintech – Bartosz Ciołkowski, szef Mastercarda w Polsce, oraz w koronnej kategorii Fintech Roku – firma Booksy.

Tegoroczny Cashless Fintech Live powstał dzięki partnerom cashless.pl: głównym, czyli firmom Mastercard i Visa, wspierającym, który była firma IT Card, merytorycznemu, czyli fundacji Polska Bezgotówkowa, oraz technologicznemu: Otako Studio. Partnerom dziękujemy, a zdobywcom nagród gratulujemy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies