Z raportu opublikowanego przez ZBP wynika, że bankowość elektroniczna w Polsce wciąż się rozwija, ale nie notuje już spektakularnych wzrostów
Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający dane dotyczące popularności bankowości internetowej i mobilnej w Polsce. Dokument dotyczy pierwszego kwartału 2021 r., a wynika z niego m.in., że na koniec marca obowiązywało w naszym kraju 38,28 mln umów umożliwiających dostęp do bankowości internetowej. W porównaniu z ostatnim kwartałem poprzedniego roku oznacza to wzrost o 0,27 proc.
Z raportu można się także dowiedzieć, że liczba klientów korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych sięgała w marcu 19,94 mln. To o 2,36 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2020 roku i 5,32 proc. więcej względem danych z pierwszego kwartału 2020 roku. ZBP dodał, że w porównaniu z grudniem poprzedniego roku średnia wartość przelewu klienta indywidualnego oraz średnia liczba tych przelewów wzrosły nieznacznie.
Wciąż rośnie liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych. O ile w pierwszym kwartale 2020 roku było ich niespełna 12,4 mln, a w grudniu poprzedniego roku 14,1 mln, o tyle miniony kwartał zamknął się z wynikiem blisko 14,6 mln. Oznacza to wzrosty o odpowiednio 17,56 proc. oraz 2,68 proc. Z raportu wynika, że około 50 proc. osób aktywnie korzystających z bankowości mobilnej to użytkownicy "mobile only", czyli używający bankowości elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem aplikacji. Co ciekawe, w porównaniu z ostatnim kwartałem 2020 roku liczba takich użytkowników spadła o 3 proc.
W raporcie ZBP znalazły się także statystyki dotyczące wykorzystania z bankowości elektronicznej przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec marca liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła niespełna 3 mln (wzrost o 1 proc. w stosunku kwartalnym). Z podanej grupy blisko 2,1 mln małych i średnich firm aktywnie korzystało z tego rozwiązania w omawianym okresie (również oznacza to wzrost o 1 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem 2020 roku).