Reprezentują one branżę finansową, ale też handel czy energetykę i pochodzą z kilku krajów
KIR poinformował, że zakończono nabór kandydatów do pierwszej edycji programu Sandbox Blockchain, czyli piaskownicy biznesowo-technologicznej umożliwiającej testowanie rozwiązań wykorzystujących blockchain. Swoje pomysły będą w najbliższym czasie testować startupy z Polski, ale też z Izraela, Rosji, Finlandii, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Hiszpanii i Irlandii. Łącznie jest ich 19. Podmioty te to spółki zajmujące się energetyką, logistyką, sprzedażą, dostawcy rozwiązań z zakresu bezpiecznego obiegu dokumentów i poufnej komunikacji, firmy związane z obsługą sektora bankowego, a także oferujące usługi i systemy IT dla firm.
Na temat platformy mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl pod koniec ubiegłego roku. Twórcy tłumaczyli wówczas, że jej podstawowym celem jest popularyzacja szeregu technologii oraz wsparcie startupów, które będą mogły działać w zamkniętym, bezpiecznym środowisku. Za darmo przetestują one produkty i usługi, nim te wejdą na rynek. To szansa na zapoznanie się z najnowszymi technologiami pod okiem specjalistów z wielu dziedzin. Młode firmy będą wspierane w dopracowywaniu biznesowej strony pomysłów i ich ewentualnej komercjalizacji oraz promocji. Wszystko ma się odbywać w zgodzie z wymogami polskiego prawa.
Fazę testów rozpoczęły już dwa podmioty. Pierwszy z nich, Guarantizzy, precyzuje, że jego celem jest udostępnienie firmom kompleksowego i sprawnego narzędzia do obsługi gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych, zapewniając przy tym najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz wiarygodności. Z kolei Anchor Software to poznańska firma specjalizująca się w technologii blockchain wykorzystywanej w sektorze finansowym.
Piaskownica Blockchain to projekt współtworzony przez KIR, PKO BP, IBM, Chmurę Krajową, KNF, fundację Fintech Poland oraz fundację KIR na rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium. Każdy z tych podmiotów odpowiada za inny aspekt funkcjonowania platformy, a jej twórcy podkreślają, że firmy biorące udział w testach skorzystają ze wsparcia w zakresie regulacji w obszarze usług finansowych. Spełnienie rygorystycznych wymogów prawnych ma sprawić, że nowymi produktami zainteresują się duże podmioty z rynku krajowego i międzynarodowego, a czas od pojawienia się pomysłu do jego wdrożenia ulegnie skróceniu.