Zdaniem operatorów bankomatów nowe prawo skutkować będzie likwidacją urządzeń w mniejszych miejscowościach
Przykra wiadomość dla operatorów bankomatów w Polsce. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie, które dla części z właścicieli tych urządzeń oznaczać będzie konieczność przeprowadzenia sporych inwestycji. Chodzi o tzw. rozporządzenie ws. ochrony wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.
Część firm zarządzających sieciami bankomatowymi nad Wisłą starała się o dalsze konsultacje i zmianę rozporządzenia. Ich zdaniem wejście w życie nowego prawa w kształcie zaproponowanym przez MSWiA oznacza likwidację bankomatów w mniejszych miejscowościach. Rozporządzenie nakazuje instalację w urządzeniach tzw. systemu neutralizującego banknoty w przypadku wykrycia próby włamania. Zdaniem pomysłodawców takiego prawa ma to ograniczyć liczbę ataków na maszyny z wykorzystaniem materiałów wybuchowych.
Jednak operatorzy twierdzili, że zawarta w rozporządzeniu definicja systemu neutralizującego zakłada zniszczenie jedynie 20 proc. powierzchni banknotów. Tymczasem banki są zobowiązane do przyjmowania na wymianę pieniędzy zniszczonych nawet w 25 proc. Zatem zdaniem operatorów bankomatów nowe prawo będzie nieskuteczne, a jednocześnie wymaga sporych inwestycji w instalację nowych systemów. Wartość tych inwestycji ma sięgać co najmniej 250 mln zł w skali kraju. Zaowocuje to pogorszeniem kondycji ekonomicznej operatorów urządzeń i koniecznością wycofania z rynku bankomatów o niskiej lub zerowej rentowności, które zwykle zlokalizowane są w mniejszych miejscowościach.
Jak widać jednak, argumentacja firm zarządzających sieciami bankomatowymi nie wywarła wrażenia na szefostwie MSWiA. Rozporządzenie zostało podpisane 15 września bieżącego roku. Więcej na temat nowego prawa oraz o jego skutkach możecie przeczytać w tekście Zdaniem branży bankomatowej nowe rozporządzenie MSWiA to koszt min. 250 mln zł. Urządzenia mogą zniknąć z małych miejscowości?