Zmiany w przepisach forsował NBP, a projekt nowelizacji ustawy wyszedł wiosną z Kancelarii Prezydenta
Prezydent 28 września podpisał Ustawę z 17 września 2021 roku o zmianie ustawy o usługach płatniczych. Nowe przepisy przewidują, że przedsiębiorcy, głównie sprzedawcy, nie będą mogli odmówić przyjmowania płatności gotówkowych. Zmiany w prawie zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia.
Niestety zasada niedyskryminacji nie odnosi się do płatności kartą czy telefonem, choć wprowadzono kilka wyjątków – nowe regulacje nie dotyczą m.in. imprez masowych, sklepów autonomicznych (do takich należy Żappka Store) czy handlu internetowego. Jednocześnie zaznaczono, że firmy nie będą mogły nakładać na klientów dodatkowych opłat, jeśli ci zdecydują się płacić gotówką.
Warto przypomnieć, że projekt nowelizacji ustawy został zgłoszony przez prezydenta. Jednak największym orędownikiem zmian był Narodowy Bank Polski. Pomysł skrytykowały m.in. Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Związek Banków Polskich. Przeciwnicy nowelizacji przekonują, że zmiana prawa może utrudnić działalność przedsiębiorcom i wyhamować popularyzację płatności bezgotówkowych, o którą zabiega Ministerstwo Finansów.
Projekt ustawy do Sejmu trafił w maju, a kilka miesięcy później, podczas głosowania nad nim, okazało się, że akurat ta kwestia nie poróżniła polityków – nowelizację poparło 436 posłów, przeciw nie zagłosował nikt, siedmiu wstrzymało się od głosu.