Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Czy Polski ład wymusi wymianę terminali płatniczych? Nowe przepisy budzą kontrowersje

Chodzi o regulacje, w myśl których od połowy przyszłego roku terminale płatnicze będą musiały być połączone z kasami fiskalnymi

Dzisiejszy Dziennik Gazeta Prawna informuje, że zmiany wprowadzane przez przepisy uchwalonego w ubiegłym tygodniu przez Sejm tzw. Polskiego ładu mogą spowodować konieczność wymiany dużej części funkcjonujących na rynku terminali płatniczych. Chodzi o przepisy, które będą wymagać od przedsiębiorców integracji terminali z kasami online. Służyć do tego ma specjalny protokół opracowany kilka lat temu pod auspicjami Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB).

Jak pisze DGP, część terminali nie jest na to gotowa i nie da się tego zmienić aktualizacją oprogramowania, w związku z czym urządzenia te będą musiały zostać wymienione. Jeśli przedsiębiorcy tego nie zrobią – będzie im grozić grzywna w wysokości 5 tys. zł.

Przeczytajcie także: Czy to prawda, że skarbówka będzie wiedzieć, co kupujemy?

O tym, że problem rzeczywiście istnieje, przekonuje w rozmowie z serwisem cashless.pl Robert Andrukiewicz, dyrektor ds. rozwoju produktów w Fiserv Polska (dawna First Data Polska). To firma, która zarządza w Polsce siecią POS-ów pod marką Polcard. Zdaniem Andrukiewicza wciąż nie do końca wiadomo, jaki rodzaj urządzeń będzie objęty obowiązkiem integracji. Na rynku dostępne są bowiem rozwiązania, w ramach których kasa łączy się online z administracją skarbową (tzw. Centralnym Repozytorium Kas), albo odpowiednie połączenie realizowane jest przez drukarką fiskalną online współpracującą z systemem kasowym sprzedawcy.

– Istotnym wyzwaniem dla zaangażowanych stron będzie realizacja prac integracyjnych w proponowanym terminie, a więc do połowy przyszłego roku. W kontekście sposobu integracji niezwykle ważna będzie swoboda stosowania różnych protokołów komunikacji, w tym protokołów opracowanych przez agentów rozliczeniowych. To umożliwi zintegrowanie urządzeń także w zakresie różnorakich usług dodanych, np. doładowań telefonów komórkowych. Rekomendujemy więc wydłużenie proponowanego terminu lub dopuszczenie rozwiązania alternatywnego, w ramach którego agenci rozliczeniowi wysyłaliby do administracji skarbowej zbiorcze informacje dobowe o przeprocesowanych transakcjach – powiedział przedstawiciel Fiserv.

Nad problemem pochylił się także działający przy Związku Banków Polskich Komitet Agentów Rozliczeniowych, zrzeszający najważniejszych obecnych na polskim rynku operatorów terminali płatniczych. – Komitet Agentów Rozliczeniowych prowadzi analizy w ramach powołanych grup roboczych. Celem jest sprawdzenie wykonalności obowiązków wynikających z nowych regulacji (studium wykonalności zarówno pod względem technologicznym, jak i zaproponowanych terminów). Po zakończeniu prac, wnioski z nich zostaną przedstawione uprawnionym organom jako stanowisko branży agentów rozliczeniowych – powiedziała serwisowi cashless.pl Joanna Seklecka, przewodnicząca KAR i prezeska największego na polskim rynku operatora terminali – firmy eService.

Przeczytajcie także: ZEN wprowadzi płatności opaskami Xiaomi

Tymczasem Robert Łaniewski, który stoi na czele FROB uważa, że obawy o zbyt krótki okres wyznaczony na przygotowanie się do nowych regulacji, są nieuzasadnione. – Kwestia wspólnego dla całego rynku protokołu umożliwiającego komunikację między terminalami płatniczymi a kasami fiskalnymi znana jest od co najmniej kilku lat. W zespole, który przygotowywał standard, zasiadają przedstawiciele wszystkich najważniejszych producentów kas, terminali, operatorów urządzeń, itd. Nawet, jeśli na rynku znajdują się jeszcze urządzenia, które nie są gotowe na integrację z kasami fiskalnymi, w zdecydowanej większości współpracują one z kasami offline. W tym wypadku integracja nie jest wymagana. A w przyszłości wszystkie one i tak będą musiały być wymienione z tytułu innych przepisów – uważa prezes FROB.

Co ciekawe ustawa, w ramach której wprowadzony zostanie obowiązek integracji terminali z kasami, stanowi też o konieczności akceptacji płatności bezgotówkowych przez wszystkich przedsiębiorców zobowiązanych do fiskalizacji swoich przychodów. Autorzy projektu nie piszą, że aby spełnić ten wymóg, konieczne jest zainstalowanie terminala płatniczego, ale w praktyce do tego to się sprowadza. Niemniej ustawa nie zawiera żadnego terminu na dostosowanie się do tych przepisów, ani sankcji za niewywiązanie się z tego obowiązku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies