Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Badanie WIB: karta najczęstszą formą płatności w Polsce

Tylko 22 proc. badanych deklaruje, że ich podstawową formą płatności jest gotówka

Warszawski Instytut Bankowości opublikował wyniki badania przeprowadzonego na jego zlecenie w związku z ogólnokrajową kampanią edukacyjno-informacyjną, odbywającą się kolejny rok z rzędu pod tytułem "Warto Bezgotówkowo". Z sondażu wynika, że dla Polaków najczęstszą formą płatności jest karta – wskazuje na to 64 proc. badanych. Gotówkowców jest w tym wypadku tylko 22 proc. Wśród instrumentów bezgotówkowych największą popularnością cieszą się karty (55 proc. wskazań), Blik (35 proc.) oraz płatności internetowe takie jak np. Przelewy24.

Przeczytajcie także: NBP opublikował raport na temat gotówki

Sondaż przeprowadzony na zlecenie WIB wskazuje też miejsca, w których zdaniem badanych, wciąż nie można zrealizować płatności bezgotówkowo. To przede wszystkim targi i bazarki (61 proc.), sklepy spożywcze oraz mniejsze punkty usługowe takie jak: szewc, krawiec, kwiaciarnia czy warsztat samochodowy (33 proc.). Co ciekawe, płatności bezgotówkowe są także coraz częściej dostępne w urzędach i instytucjach publicznych – jedynie 13 proc. badanych wskazuje na deficyt terminali płatniczych w tych miejscach.

Z badania wynika ponadto, że 36 proc. ankietowanych chciałoby przyspieszenia rozwoju sieci akceptacji instrumentów bezgotówkowych. Ale niemal połowa, czyli 49 proc., życzy sobie, aby ten rozwój przebiegał w dotychczasowym tempie, dając możliwość wyboru formy płatności.

Przeczytajcie także: Blik z kolejnym rekordem

Badanie przeprowadzone na zlecenie WIB, z którego wynika, że najczęściej wykorzystywanym przez Polaków instrumentem płatniczym jest karta, pokazuje jednocześnie, że wśród kluczowych czynników decydujących o wynikach sondaży są kształt i sposób postawienia pytań. Niedawno bowiem Narodowy Bank Polski, któremu od pewnego czasu zależy na promowaniu gotówki, przedstawił wyniki badania, z którego wynika, że gotówką płaci prawie 98 proc. Polaków. Pojawia się zatem pytanie, którym sondażom wierzyć oraz jaki jest sens nadal je przeprowadzać i publikować?

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies