Opublikowane wczoraj stanowisko KNF ma związek z wejściem w życie rozporządzenia unijnego, które nie ma na razie odzwierciedlenia w polskim prawie
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała wczoraj stanowisko w związku z brakiem dostosowania polskich przepisów do wchodzącego w życie 10 listopada bieżącego roku unijnego rozporządzenia, dotyczącego zasad finansowania społecznościowego. Chodzi o reguły, na jakich można organizować oferty crowdfundingowe.
KNF pisze w swoim dokumencie, że przepisy dostosowujące polskie prawo do unijnego rozporządzenia nie wejdą w życie do 10 listopada. W związku z tym nie będzie organu wyznaczonego do sprawowania nadzoru nad instytucjami organizującymi finansowanie społecznościowe. KNF jednak dodaje, że do czasu uchwalenia stosownej ustawy tzw. platformy crowdfundingowe funkcjonujące obecnie będą mogły prowadzić swoją działalność nadal. Powinna ona jednak być ograniczona wyłącznie do akcji promocyjnej związanej z ofertami publicznymi w rozumieniu ustawy o ofercie.
Z komunikatu KNF wynika ponadto, że dopiero po 10 listopada przyszłego roku instytucje organizujące finansowanie społecznościowe będą musiały posiadać zezwolenie uzyskane na podstawie unijnego rozporządzenia. Będzie to dotyczyło również firm posiadających dziś licencję na świadczenie usług maklerskich. Z treścią komunikatu KNF można zapoznać się tutaj.
Nad dostosowaniem polskiego prawa do unijnego rozporządzenia ws. crowdfundingu pracuje Ministerstwo Finansów. Nie ma szans na to, aby ustawa została przyjęta przed 10 listopada. W połowie października resort odniósł się dopiero do uwag przyjętych w trakcie konsultacji.
Jeśli chodzi o najciekawsze elementy projektu ustawy, przygotowanego przez MF, warto wspomnieć, że jeszcze przez dwa lata o finansowanie społecznościowe będą mogły występować spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To najczęściej wybierana forma działalności przez startupy. Resort liczy, że później na popularności zyska tzw. prosta spółka akcyjna. Zgodnie z projektem MF stopniowo rosnąć będzie maksymalna kwota możliwa do uzyskania w formie crowdfundingu. W przyszłym roku ma wzrosnąć do 2,5 mln euro (obecnie to maks. 1 mln euro), a w 2023 r. do 5 mln euro, jak przewiduje unijne rozporządzenie.