W ciągu kwartału liczba kart dodanych do portfeli cyfrowych typu Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay zwiększyła się w Polsce o ponad 700 tys. sztuk
Najświeższe dane zebrane przez serwis cashless.pl sugerują, że zbliżeniowe płatności mobilne takie jak Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i podobne stają się na polskim rynku powszechne. Śmiało można powiedzieć, że trafiły pod strzechy, bo na koniec września klienci banków z Polski dodali do nich niemal 7 mln kart, a dokładnie 6,770 mln. W dodatku liczba ta szybko rośnie – w ciągu kwartału o ponad 700 tys., a w ciągu roku – o prawie o 2,5 mln.
Warto przy tym zaznaczyć, że w rzeczywistości liczba kart dodanych do cyfrowych portfeli mobilnych jest jeszcze większa. To dlatego, że część banków nie podaje w ogóle, a kilka innych nie chwali się aktualnymi statystykami na ten temat. Chodzi o takie instytucje jak BNP Paribas, Citi, Alior czy Getin. Z kolei Pekao udostępnia informację na temat liczby użytkowników płatności mobilnych, która zapewne jest mniejsza niż liczba kart mobilnych. Natomiast PKO BP podaje wyłącznie liczbę kart dodanych do HCE (zbliżeniowe płatności mobilne bezpośrednio w IKO). Nie wiadomo więc, ile kart klienci tej instytucji dodali np. do Apple Pay.
W najbliższym czasie w statystykach dotyczących zbliżeniowych płatności mobilnych w Polsce może dojść do pewnych perturbacji. Z jednej strony użytkowników i dodanych kart może przybyć, bo na rynku pojawiły się nowe usługi. Do obecnych tu już wcześniej Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay dołączyły nowe, takie jak SwatchPay czy Xiaomi Pay. Z drugiej jednak strony uruchomiony został Blik C (czyli zbliżeniowy). Usługa może przyspieszyć rozwój bezstykowych płatności mobilnych, jednocześnie jednak może spowodować odpływ mobilnych kart – aby korzystać ze zbliżeniowego Blika nie trzeba posiadać karty płatniczej.
Jeżeli zaś chodzi o banki z największą liczbą kart mobilnych, to na pierwszym miejscu od dłuższego czasu plasuje się mBank. Jego klienci dodali już do portfeli cyfrowych ponad 1,5 mln kart płatniczych. Na drugiej pozycji znajduje się Santander z wynikiem prawie 1,3 mln a na trzecim Millennium – 1,1 mln. Klienci pozostałych instytucji dodali do zbliżeniowych płatności mobilnych mniej niż milion kart. Z tym że przypominam o przypadku PKO BP, który ujawnia jedynie liczbę kart dodanych do HCE.