Instytucja rozwija systemy Elixir, ale w jej portfolio można też znaleźć mSzafir czy mojeID
KIR świętuje okrągłą rocznicę – instytucję powołano do życia aktem notarialnym z 22 listopada 1991 roku, a więc obchodzi dziś swoje trzydziestolecie. Podmiot powstał z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich oraz 16 banków komercyjnych. Początkowo funkcjonował jako operator płatności, a jego zadaniem była profesjonalizacja rozliczeń międzybankowych nad Wisłą.
Pierwsze rozwiązanie KIR nosiło nazwę SYBIR i bazowało na wymianie dokumentów papierowych. Z czasem pojawił się jednak system elektroniczny – Elixir. W kolejnych latach dołączyły do niego Euro Elixir oraz Express Elixir. Z zaprezentowanych niedawno statystyk KIR wynika, że wszystkie te narzędzia osiągają coraz lepsze wyniki.
Z czasem KIR przekształcił się w hub technologiczny dostarczający cyfrowe rozwiązania nie tylko bankowości, ale też energetyce, telekomunikacji, służbie ochrony zdrowia czy branży ubezpieczeniowej. Stał się także partnerem dla administracji publicznej. KIR rozwija narzędzia służące bezpiecznej wymianie informacji, mechanizmy oparte na analizie big data, rozwiązania z zakresu otwartej bankowości i AML (przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu).
Instytucja od ponad dwudziestu lat dostarcza np. usługi e-podpisu, w tym kwalifikowanych podpisów elektronicznych i elektronicznych pieczęci. W ubiegłym roku KIR udostępnił mSzafir – mobilny podpis elektroniczny w całkowicie zdalnej wersji. Podmiot zaprojektował także mojeID, czyli usługę zdalnej weryfikacji tożsamości w oparciu o dane z własnej bankowości elektronicznej użytkownika. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie zarówno w relacjach z sektorem prywatnym, jak i z administracją państwową.