Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Na razie nie będzie polskiego Robinhooda. BPS odstąpił od umowy sprzedaży Domu Maklerskiego na rzecz mPay

Spółka mPay plany przejęcia Domu Maklerskiego Banku BPS ujawniła na początku bieżącego roku. Sprzeciwił się im jednak KNF

Operator aplikacji mPay poinformował, że nie przejmie Domu Maklerskiego Banku BPS. Od warunkowej umowy sprzedaży tego podmiotu, zawartej pod koniec stycznia br., odstąpił Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS). Wcześniej sprzeciw w sprawie tej transakcji wyraziła Komisja Nadzoru Finansowego.

Przeczytajcie także: W aplikacji SkyCash też opłacicie przejazdy państwowymi A2 i A4

Spółka odpowiedzialna za rozwój apki mPay działa na rynku od blisko dwóch dekad i tworzy system płatności przez urządzenia mobilne (umożliwia m.in. opłacanie miejsc parkingowych czy biletów komunikacji miejskiej). Notowany od 2011 roku na NewConnect podmiot postawił jednak na dywersyfikację usług i wprowadza do aplikacji różne rozwiązania finansowe. W związku z tym uruchomiono np. platformę do zaciągania pożyczek, istotnym krokiem w rozwoju miało być przejęcie DM Banku BPS i udostępnienie w apce narzędzi inwestycyjnych. Pojawiły się wówczas komentarze, że mPay może stać się polskim odpowiednikiem popularnej w USA aplikacji inwestycyjnej Robinhood.

Podpisana na początku roku umowa między mPay i BPS była warunkowa i podlegała zatwierdzeniu przez KNF. Instytucja ta niespełna miesiąc temu ogłosiła jednak, że nie wyraża zgody na przejęcie. Z informacji przekazanych serwisowi cashless.pl przez władze spółki mPay wynikało wówczas, że przyczyną decyzji KNF stały się kwestie związane z wymogami kapitałowymi dotyczącymi Grupy Lew (większościowy udziałowiec mPay).

Przeczytajcie takze: InPost dostarczy przesyłki w dniu nadania w 20 miastach

Operator aplikacji zapowiedział, że przeanalizuje sytuację i po niecałych dwóch tygodniach zarząd spółki złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy dotyczącej jego inwestycji w Dom Maklerski BPS. Informowano, że decyzja została podjęta po analizie wykonanej przy współpracy z jedną z międzynarodowych kancelarii doradczych. Prawdopodobnie związek z tą sprawą miała także sprzedaż kilku procent akcji mPay, o której informował w ubiegłym miesiącu prezes spółki Andrzej Basiak. Większość środków z transakcji miało zasilić kapitał zakładowy Grupy Lew.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies