Oprócz KidsUP w rejestrze MIP pojawiły się ostatnio PK Capital oraz SpeedyAG
Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnich tygodniach dodała kilka podmiotów do listy małych instytucji płatniczych. W wyniku tych zmian w rejestrze znaleźć można 125 wpisów, z których część została z różnych powodów wykreślona, w związku z czym status MIP-u posiada obecnie 114 podmiotów.
Dziś na listę KNF trafiło KidsUP – spółka tworząca aplikację dla przedszkoli. Oprogramowanie umożliwia m.in. komunikację (w tym zdalne nauczanie), rejestrowanie nieobecności dzieci, publikowanie ogłoszeń, ale też zarządzanie płatnościami. Dotyczy to automatycznego naliczania opłat, rozliczania wpłat od rodziców, opcji tworzenia rachunków grupowych czy informowania o zaległościach.
A w ostatnim czasie w rejestrze MIP pojawiła się także poznańska spółka Speedy AG. Na liście świadczonych przez nią usług zgłoszonych KNF można znaleźć m.in. wydawanie instrumentów płatniczych, wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku płatniczego oraz działania niezbędne do jego prowadzenia, a także wykonywanie różnych transakcji płatniczych (stałych zleceń, płatności kartą, jednorazowych poleceń zapłaty). Mowa jest także o świadczeniu usług przekazu pieniężnego.
Wpis na listę uzyskała również warszawska spółka PK Capital, zajmująca się doradztwem inwestycyjnym, np. w zakresie crowdinvestingu, czyli inwestowania społecznościowego.
Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP (licencją krajowej instytucji płatniczej). Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.