Liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrosła w trzecim kwartale do 20,8 mln
Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający informacje o popularności bankowości elektronicznej, w tym mobilnej, w Polsce. Dane dotyczą III kw. 2021 roku, a wynika z nich m.in., że na koniec września banki miały 38,7 mln umów umożliwiających klientom indywidualnym dostęp do rachunku internetowego. Dla porównania: w II kw. było ich niespełna 38,5 mln, a w III kw. poprzedniego roku ok. 38 mln.
Z raportu wynika, że rośnie także liczba klientów korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych. W III kw. było ich ponad 20,8 mln, czyli o 2 proc. więcej niż w II kw. oraz 7,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. W omawianych trzech miesiącach nieznacznie spadły (względem II kw.) średnia liczba przelewów na jednego aktywnego klienta (o 0,17 proc. do 5,77), a także średnia wartość przelewu (o 0,48 proc. do ponad 898 zł).
Związek wskazał, że nieustannie obserwowany jest wzrost liczby klientów korzystających z rozwiązań mobilnych. W trzecim kwartale liczba aktywnych użytkowników aplikacji bankowych zwiększyła się o blisko 5 proc., dzięki czemu na koniec września było ich niespełna 16 mln. Dla porównania w III kw. 2020 r. klientów bankujących przy pomocy urządzeń mobilnych było blisko 13,7 mln – na przestrzeni roku wzrost wyniósł prawie 16 proc. ZBP zaznacza, że o 12 proc. wzrosła liczba aktywnych klientów korzystających wyłącznie z bankowości mobilnej – jest ich już prawie 9,2 mln.
W raporcie znalazły się także statystyki dotyczące korzystania z bankowości elektronicznej przez podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec września liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła niespełna 3,2 mln, co oznacza wzrost o ponad 6 proc. względem drugiego kwartału. Z podanej grupy 2,3 mln firm aktywnie korzystało z bankowości elektronicznej. Oznacza to 10 proc. wzrost w porównaniu z II kw. i aż 19 proc. poprawę wyniku względem analogicznego okresu 2020 roku.