Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Bankomatów znowu mniej. Rosną jednak liczba i wartość wypłat gotówki

Nadal przybywa wpłatomatów oraz rośnie wartość gotówki deponowanej przy ich użyciu

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rynku bankomatów i wpłatomatów w Polsce w III kw. 2021 roku. Okazuje się, że tych pierwszych na koniec września było ponad 21,3 tys. W porównaniu z kwartałem poprzedzającym oznacza to spadek – wówczas raportowano ponad 21,7 tys. urządzeń. Najświeższe dane przypominają te z początku br. Bankomatów w III kw. było też mniej niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku.

Przeczytajcie także: Pocztowy ma nową aplikację do kredytów

O ile w przypadku liczby bankomatów w Polsce widać wahania z tendencją do spadku, o tyle w kraju przybywa wpłatomatów. Na koniec III kw. było ich ponad 9,1 tys., czyli o ponad 100 więcej niż w II kw. i o ponad 500 więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. W omawianym okresie zarejestrowano blisko 21,3 mln wpłat gotówki, a transakcje te osiągnęły wartość prawie 48 mld zł. W obu przypadkach oznacza to solidne wzrosty względem kwartału poprzedzającego.

Przeczytajcie także: mPay nie rezygnuje z zakupu Domu Maklerskiego BPS

Z danych banku centralnego wynika również, że w III kw. wzrosła zarówno liczba jak i wartość wypłat gotówki, które osiągnęły odpowiednio poziom 131,5 mln oraz 91,1 mld zł. To spore wzrosty w porównaniu z poprzednim kwartałem (odpowiednio niespełna 125 mln oraz 86,3 mld zł), ale też z trzema pierwszymi miesiącami br. W porównaniu z III kw. 2020 roku zauważalny jest wzrost wartości wypłat (wówczas było to ponad 85,3 mld zł), przy jednoczesnym spadku ich liczby (136,5 mln w okresie lipiec-wrzesień 2020).


KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies