Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Chiny coraz bliżej wprowadzenia cyfrowego juana. Odpowiednia aplikacja pojawiła się już w marketach Apple i Google

Nowe rozwiązanie ma być promowane podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie

W marketach App Store i Google Play pojawiły się aplikacje mobilnego portfela dla cyfrowego juana. Chociaż produkt wciąż jest w wersji pilotażowej, oznacza to kolejny ważny krok na drodze do powszechnego wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Rozwiązanie to ma być prezentowane światu podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Przeczytajcie także: Fixly wprowadza płatności online za wykonane usługi

Bank Ludowy Chin pracuje nad cyfrowym juanem od kilku lat, a w ostatnich kwartałach proces ten uległ intensyfikacji. Pod koniec ubiegłego roku Agencja Reutera donosiła, że portfele na cyfrową walutę utworzyło już 140 mln użytkowników w Państwie Środka. Użyli oni tego rozwiązania w transakcjach o łącznej wartości 9,7 mld dolarów.

Chociaż mobilny portfel stał się teraz jeszcze bardziej dostępny, to nie będą z niego mogli korzystać wszyscy chętni. Pilotaż będzie dotyczył mieszkańców największych miast oraz klientów głównych chińskich banków. Ale Chińczycy chcą też pochwalić się swoimi osiągnięciami światu – cyfrowy juan będzie promowany podczas startujących za kilka tygodni igrzysk. Do dyspozycji gości będą m.in. bankomaty zamieniające obce waluty w cyfrową wersję waluty gospodarzy.

Przeczytajcie także: Allegro szykuje się do sprzedaży ubezpieczeń

Cyfrowy juan (e-CNY) nie jest kryptowalutą jak bitcoin i nie wiąże się z decentralizacją środka płatniczego. Za jego emisję odpowiada Bank Ludowy Chin, z tej instytucji pochodzi też aplikacja udostępniona użytkownikom dwóch najważniejszych platform mobilnych. Narzędzie postrzegane jest jako konkurencja dla popularnych w Chinach aplikacji Alipay oraz WeChat i prowokuje pytania o dostęp państwa do informacji na temat wydatków obywateli.

Chiny mocno zaangażowały się w rozwój cyfrowej wersji swojej waluty, ale podobne prace prowadzone są w kilkudziesięciu państwach na całym świecie – dotyczy to zarówno krajów wschodzących, jak i tych wysokorozwiniętych. Działania w tym zakresie podjął m.in. Europejski Bank Centralny, a niedawno swoje stanowisko w sprawie CBDC zmiękczył NBP, który w najbliższym czasie może zintensyfikować prace nad cyfrowym złotym.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies