Wpis do rejestru KNF uzyskały juz 134 podmioty, z czego 12 zostało wykreślonych
Na liście małych instytucji płatniczych pojawiło się kilka nowych podmiotów. Łącznie KNF umieściła w rejestrze 134 firmy, ale trzeba zaznaczyć, że cześć z nich została już z niego wykreślona, skutkiem czego aktualnie wpisem mogą się pochwalić 122 podmioty. W lutym do zestawienia dodano m.in. warszawską spółkę Open Pay oraz zarejestrowaną w Iławie spółkę LAMM. Oba podmioty wśród świadczonych usług wymieniają wydawanie instrumentów płatniczych oraz przeprowadzanie transakcji, w tym transfer środków przy użyciu karty.
Do zestawienia trafiła też gdańska firma CashHome – właściciel i operator kantoru internetowego Liderwalut.pl. Spółka chwali się sporym doświadczeniem w zakresie prowadzenia kantorów stacjonarnych na Pomorzu. Wiedzę postanowiono wykorzystać w świecie cyfrowym. Rejestracja w serwisie trwa ponoć kilka minut, użytkownik musi podać swoje dane oraz numery rachunków bankowych, które będą wykorzystywane podczas transakcji. Kantor działa w pełni online, z jego pomocą można kupować, sprzedawać i wymieniać waluty. Do dyspozycji klientów jest także aplikacja mobilna.
Jak mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, niedawno na liście MIP pojawił się też Provident, czyli spółka od kilku dekad działająca na rynku pożyczek. Wcześniej do rejestru trafiły Fitqbe, TipTip, MC2 Innovations (spółka byłej minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej), Speedy AG, Luidore czy KidsUP.
Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.