Partnerzy główni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Kolejna organizacja płatnicza opuszcza Rosję. Po Mastercardzie i Visie decyzję podjęła firma American Express

O zaprzestaniu obsługi klientów z Rosji poinformowała także inna instytucja płatnicza – PayPal

American Express, amerykańska organizacja płatnicza oferująca karty premium, zdecydowała się opuścić rynek rosyjski. To oczywiście reakcja na rozpętaną przez putinowską Rosję wojnę w Ukrainie. Z komunikatu AmEx wynika, że jej karty wydawane na całym świecie nie będą już działać w sklepach i bankomatach w Rosji. Ponadto karty wydawane lokalnie w Rosji nie będą już działać poza granicami kraju w globalnej sieci American Express. Firma wstrzymała także wszelkie operacje biznesowe na Białorusi.

Przeczytajcie także: KNF zaleca bankom zaoferowanie Ukraińcom bezpłatnych usług

AmEx to już trzecia organizacja płatnicza, która zdecydowała o blokadzie transakcji dla klientów z Rosji. Przypomnę, że na początku marca podobne decyzje podjęły Mastercard i Visa, o czym mogliście przeczytać w tekście Mastercard i Visa dołączają do sankcji przeciwko Rosji. W miniony weekend organizacje opublikowały komunikaty prasowe, w których potwierdziły wcześniejsze oświadczenia. Rozszerzenie sankcji polega na tym, że od 10 marca blokowane będą transakcje kartami wszystkich banków rosyjskich, a nie tylko tych objętych sankcjami.

Z informacji Mastercarda i Visy wynika, że wszystkie karty z logo tych firm wydane klientom w Rosji nie działają poza granicami tego kraju, a karty wydane za granicą nie działają w Rosji. Niestety, mastercardy i visy wydane Rosjanom w ich kraju na rynku wewnętrznym mogą działać, ponieważ rozliczane są nie za pośrednictwem systemów amerykańskich, a lokalnego, w oparciu o który w Rosji wydawane są także miejscowe karty Mir.

Przeczytajcie także: Co sankcje oznaczają dla posiadaczy kart Mastercard i Visa

Jak podał Reuters, decyzję o przyłączeniu się do sankcji przeciwko Rosji podjęła także inna firma z branży płatniczej – PayPal.

Natomiast banki rosyjskie w reakcji na amerykańskie sankcje planują rozpocząć współpracę z chińską organizacją płatniczą UnionPay. Komunistyczne Chiny i tamtejsze firmy jak na razie nie przyłączyły się do zachodnich sankcji, wręcz przeciwnie, wspierają putinowski reżim. Przykładem nie tylko UnionPay, ale i np. Huawei, który, jak wynika z doniesień brytyjskich mediów, pomaga Putinowi w walce z atakami hakerskimi. W tym kontekście warto przypomnieć, że wiele działających w Polsce banków rozwija współpracę z Huawei, oferując własne aplikacje mobilne na urządzenia tego producenta.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies