W rejestrze KNF pojawiło się już blisko 140 pozycji. Część z nich została jednak usunięta z listy
Na liście małych instytucji płatniczych pojawił się niedawno nowy podmiot. To 138 firma wpisana do rejestru KNF, ale trzynaście z nich zostało już z niego wykreślonych. Najnowszy wpis dotyczy warszawskiej spółki 4mats Agregacja, zajmującej się organizacją konkursów i loterii SMS.
Firma informuje na swojej stronie internetowej m.in., że posiada bezpośrednie połączenie z operatorami GSM i dysponuje dużą bazą potencjalnych klientów (15 mln numerów telefonów). Spółka zorganizowała ponad 100 loterii, w tym akcje sylwestrowe dla stacji telewizyjnych. W ofercie są też np. sondaże i głosowania, kampanie reklamowe, a także quizy.
W rejestrze KNF na liście usług, jakie spółka może świadczyć, znaleźć można m.in. wydawanie instrumentów płatniczych, działania niezbędne do prowadzenia rachunku, przyjmowanie wpłat gotówki i dokonywanie jej wypłat z rachunku, transfer środków przez polecenie zapłaty, przy użyciu karty płatniczej czy wykonanie przelewu. Mowa jest także o usłudze przekazu pieniężnego i akceptowaniu instrumentów płatniczych.
Status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej (KIP). Jego uzyskanie jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie. Na listę trafiły ostatnio Wirtualne Kasy Fiskalne, Talaros, Open Pay, LAMM oraz CashHome.