Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy merytoryczni
Zapowiedziano kolejną wersję aplikacji mObywatel. Wśród nowości płatności, pełnomocnictwa i powiadomienia

Część nowości zostanie wdrożona w systemie w tym roku, można już zgłaszać uwagi do projektowanych rozwiązań

Podczas wydarzenia Impact’22 w Poznaniu zapowiedziano zmiany w aplikacji mObywatel, przedstawianej jako wersja 2.0. Narzędzie (także w wersji przeglądarkowej) ma korzystać np. ze zintegrowanego systemu e-Płatności. Dla użytkownika będzie to oznaczać m.in. natychmiastowe realizowanie urzędowych płatności bez prowizji, wybór metody płatności oraz monitorowanie jej statusu czy automatycznie wypełnione formularze. Pojawią się też powiadomienia o zbliżających się płatnościach.

Przeczytajcie także: Pocztowy udostępni wirtualne karty płatnicze

Kolejna nowość będzie dotyczyć prawa jazdy – wystawienie go w formie elektronicznej ma następować niemal natychmiast po wpisaniu do systemu informacji o zdanym egzaminie. Kierowca będzie mógł go używać bez czekania na fizyczny dokument. O dostępności tego ostatniego aplikacja ma zresztą informować użytkownika. System wyśle też powiadomienia o zwrocie podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Apka przypomni także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, np. dowodu osobistego.

mObywatel w nowej odsłonie będzie asystentem, który nie tylko przypomni o ważnych sprawach urzędowych, ale też właściwie je uporządkuje – wszystkie wiadomości nadesłane przez różne instytucje będą trafiać do jednej skrzynki. System będzie zintegrowany z następującymi rejestrami: Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrem Sądowym, Rejestrami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy. mObywatel ułatwi również załatwianie spraw za pomocą pełnomocnictwa.

Przeczytajcie także: Nowa metoda płatności w sklepach IKEA

Nowe pomysły dotyczące funkcji mObywatela są poddane konsultacjom społecznym – przyszli użytkownicy mogą wypełnić ankietę i przesłać twórcom swoje uwagi. Z propozycjami zmian można się zapoznać pod tym adresem. Kiedy zostaną one wdrożone? Część podobno jeszcze w tym roku, na całość trzeba będzie poczekać kilka kwartałów.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies